Close search

Děti a chytré telefony: Bude váš potomek vyloučený z kolektivu, jestliže mu mobil nepořídíte?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Má-li se váš potomek přirozeným způsobem naučit, že když bude něco chtít, musí se o to patřičně zasloužit nebo vyvinout snahu, nesmíte mu po zničení bagru na písek ihned koupit nový. Obzvláště pokud s ním tříská o obrubník jako by se nechumelilo. Horší je to ale s faktem, že děti narozené po roce 2000 jsou zvyklé na jiné „bagry“, než jsme byli my. Kupříkladu telefony už nevydrží pád na zem bez újmy a tato kombinace hračky a potřebné věci není dnes záležitost stovek korun.

V dnešní době se bere jako samozřejmost, že každé školou povinné dítě má telefon. Ten ale (narozdíl od devadesátých let, kdy jsme se naučili pohybovat bez telefonní šňůry) namísto toho, aby rodič měl dítě pod kontrolou, slouží více na hraní a surfování po internetu. Z prostředku pro bezpečí vašeho dítka se stala hračka. Je ale velký problém, pokud dítě telefon nemá. Může být totiž snadno vyloučeno z kolektivu, protože není dost „cool“ a v tomto ohledu dokážou být děti velmi zlé, někdy mnohem více, než dospělí.

Telefon byste tedy dítěti pořídit měla, ať už z důvodu vaší kontroly nad ním, anebo hrozbě odmítnutí ze strany kamarádů. Zábava dnešních dětí se netočí kolem hopíků, skákání gumy nebo panáka. Baví se o sociálních sítích, blogerech, online hrách a nejnovějších filtrech na instagramu.


To samozřejmě jde ruku v ruce s mnohým nebezpečím spojeným se sociálními sítěmi a obecně online „životem“. Ne nadarmo se diskutuje o tom, že Facebook by měl být povolený od určitého věku. Za falešným profilem se může skrývat kdokoliv a naivní dítě se tak snadno stane terčem šikany, obtěžování nebo i mnohem hrůznějších způsobů stalkingu, které mohou skončit až u policie.

Vztah telefon-dítě se tedy snažte mít pod kontrolou. Nenápadně se vyptávejte na školu a zabruste i na toto téma. Pokud na něj nebudete vyloženě útočit, samo od sebe vám řekne (jako běžné školní vyprávění), co dělá s kamarády o přestávkách a jakou novou hru s Honzíkem objevili. Tak budete mít alespoň malý přehled, jestli vašemu dítku nehrozí potencionální nebezpečí. Ať už v podobě kyberšikany nebo šikany od spolužáků, že jeho telefon nemá z druhé strany vykousnuté jablko.

Nejčtenější články