Close search

Probouzíte se ráno unavená? Zabijákem vašeho spánku je chytrý telefon

unsplash.com Zdroj: unsplash.com

Jste zvyklá si před spaním prohlížet instastories svých přátel? Nebo se ještě rychle kouknout, jaké bude zítra počasí? Nedivte se pak, že nemůžete usnout. Váš mozek bude kvůli jasu obrazovky zmatený a jen tak oka nezamhouříte.

Server Business Insider varuje před používáním telefonu těsně před tím, než jdete spát. A to z jednoho dobrého důvodu: světlo, které se line z obrazovky do vašich očí totiž mozek „budí“ a ten pak přestává produkovat hormon zvaný melatonin, který tělu dává signál, že je čas jít spát.

Časté používání telefonu před spaním může vést až k depresím a zdravotním problémům. Tělo totiž velmi citlivě reaguje na světlo. Zapomene se pak „vypnout“ a vy se nevyspíte. Světelný signál putuje do mozku přímo z oční sítnice a ten pak podle jeho intenzity vyhodnotí, zda je den či noc. Tyto informace pak vyšle dál a váš organismus je tedy připraven na nějakou činnost. Myslí si totiž, že je den.

Odborníci varují, že telefon vám může způsobit podobný stav, jako je pásmová nemoc. Koukáte-li delší dobu před spaním do obrazovky, modré světlo, které dráždí vaši sítnici, vám může způsobit poruchy spánku. Je to velmi častá choroba dnešní doby, jelikož obrazovkami jsme doslova obklopeni.


Modré záření může taky rozhodit hormony, které řídí chuť k jídlu. Jsme pak náchylnější k obezitě, a to není jediný problém, který může nastat. Budete se hůř učit, více zapomínat a mluví se i o vyšším riziku rakoviny prsu nebo prostaty.

Vysoký jas obrazovky snižte, ale nejlépe se telefonu před spaním vyhněte úplně. I nevinné pípnutí messengeru nebo upozornění na nový email, když už podřimujete, může narušit klidný spánek mnohem více než samotná nižší produkce melatoninu.

Telefonní rituál raději tedy nahraďte klasickou knížkou. Vaše oči, mozek i tělo vám poděkují a vy se konečně pořádně vyspíte.

Nejčtenější články