Close search

NASA se vrací do věku páry: Pro průzkum ledových planet připravuje neobvyklého robota

NASA/JPL-Caltech Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Budoucnost zkoumání některých planet vypadá hodně retro. NASA připravuje robota, který bude hopsat na páře.

Zní to jako kdyby došlo na některé vize spisovatele Julese Verna - dobývání vesmíru bude ve znamení páry. Jenže koncept nového robota, který se podívá na dosud neprozkoumaná místa, má vedle krásné retro poetiky také unikátní logiku.

Míč na páře

Má docela komplikované jméno Steam Propelled Autonomous Retrieval Robot for Ocean Worlds, ale naštěstí existuje také zkratka SPARROW. Vypadá jako míč, který kdosi vykuchal, lépe řečeno svařil z několika trubek. A počítá se s tím, že pomocí parního pohonu bude poskakovat přes ledové terény na Jupiterově měsíci Evropa nebo Saturnově měsíci Enceladus.

Koncept z dílny Jet Propulsion Laboratory, která patří pod NASA, je přes všechny podivné konstrukční rysy vrchol současné technologie. Robot o velikosti fotbalového míče se skládá ze systému trysek, avioniky a nástrojů uložených v ochranné sférické kleci. Aby nekontaminoval prostředí, nebude SPARROWa pohánět raketové palivo, ale pára.

Jak základna mu poslouží rover, který bude topit led a sbírat vodu pro míč. Ten si z ní nabere do nádrže, bude ji zahřívat, až se vytvoří pára, kterou vypustí prostřednictvím trysek, jež ho zvednou do vzduchu.

Nezdolní průzkumníci

Terén na Evropě je pravděpodobně velmi složitý. Mohl by být prošpikovaný trhlinami širokými i několik metrů,“ říká Gareth Meirion-Griffith, hlavní výzkumník konceptu. K tomu tady vznikají dlouhé ledové čepele, jaké známe i z pozemských hor.

To by mohlo být problémem pro většinu misí, které zkoumají jiné planety. Třeba Curiosity urazila na Marsu za 8 let 23 kilometrů a to se pohybuje na prakticky rovném terénu. Ta by průrvy a zrádné ledové podloží nezvládla. Naproti tomu má SPARROW mít úplnou svobodu cestovat. V prostředí s nízkou gravitací, které se nachází na ledových měsících, neexistuje atmosférický odpor, který by ho zpomalil, což mu teoreticky umožní poskakovat i ve výšce několik kilometrů nad povrchem.

Když se mu zásoby vody ztenčí, vrátí se na rover pro další. Koncept není omezen jenom na jednoho SPARROWa, takže se patrně dočkáme zajímavé podívané, kdy budou po zamrzlých vesmírných tělesech poskakovat desítky průzkumníků. Jen to ještě nějakou dobu potrvá a pravděpodobně víc než dekádu.

Zdroj: jpl.nasa.gov

Nejčtenější články