Close search

Astronomové pozorovali mladou galaxii, která vypadá jako Mléčná dráha. Její světlo k nám putovalo 12 miliard let

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Rizzo et al./NASA/JPL-Caltech/ESO/R. Hurt, Public domain Zdroj: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Rizzo et al./NASA/JPL-Caltech/ESO/R. Hurt, Public domain

Připomíná ohnivý ovál, přesto v ní astronomové z Evropské jižní observatoře pozorovali dobře známé prvky naší rodné Galaxie.

Překvapivá není jen vzdálenost galaxie samotné, ale hlavně její uspořádání. Až dosud se totiž mělo za to, že v dobách mladého vesmíru byly galaxie divoké a nestabilní.

Pohled do minulosti

Mladá galaxie vypadá jako Mléčná dráha, co lze trochu vidět na úvodní koláži k článku, kde jsou obě vedle sebe. Galaxie s označením SPT0418-47 je zachycena díky gravitační čočce mezilehlé galaxie, jinak by vůbec nebylo možné ji spatřit.

Jde vlastně nejen o nahlédnutí do jiného času, ale také do neuvěřitelné dálky. Kvůli ní je detailní pozorování nesmírně složité až nemožné. Tým Evropské jižní observatoře si s tím poradil díky jednoduchému triku - pomocí efektu přírodní gravitační čočky. Gravitace mezilehlé galaxie zakřivila paprsky přicházející ze vzdálenějšího objektu a posloužila jako speciální lupa pro radioteleskop ALMA, který má Evropská jižní observatoř v Chile.

Stejně jako Mléčná dráha, i SPT0418-47 je rotující disk s velkou skupinou hvězd shromážděných ve středu galaxie. Této formaci se říká výduť a jde o mohutný a hustý útvar tvořený hvězdami a gravitačně pevně vázaný kolem samotného centra galaxie.

Vesmírná lupa

V takto rané fázi vývoje vesmíru se výduť galaxie podařilo zaznamenat vůbec poprvé. „Je to průlomový výsledek v oboru zabývajícím se formováním galaxií. Ukazuje, že struktury, které pozorujeme u blízkých spirálních galaxií nebo u naší Galaxie, existovaly již před dvanácti miliardami let“, říká Francesca Rizzo, která vedla výzkum.

SPT0418-47 je vzdálena 12 miliard světelných let, co znamená, že její světlo se dalo na cestu, když bylo vesmíru něco přes 1,4 miliardy let. Obrázek tedy zachytává podobu z dob, kdy se galaxie jen začaly formovat. Astronomové ale předpokládají, že se pak její vývoj vydal výrazně odlišnou cestou než Mléčná dráha. Pravděpodobně se z ní stala eliptická galaxie.

Zdroje: eso.org, english.aawsat.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu