Close search

Temná část internetu vydělává na koronaviru: Krev vyléčených pacientů je na prodej jako vakcína

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Výzkumníci z Australské národní univerzity se minulý měsíc podívali na to, jak takzvaný dark web, tedy nekontrolovaná část internetu, reaguje na pandemii. Na dvaceti online tržištích objevili oficiálně neschválené vakcíny proti koronaviru.

Součástí dark webu je i darknet market, který funguje jako černý online trh, kde se dá pořídit všechno od falešných dokladů, přes kradené údaje platebních karet, až po zbraně, drogy a léčiva.

Poslední položka momentálně patří mezi nejvyhledávanější, protože zatímco oficiální vakcína proti koronaviru neexistuje, tady už je v nabídce. A nejen to.

Nikomu to neříkejte...

Vědci z Australské národní univerzity, respektive pracoviště pro sledování počítačové kriminality, zkoumali v dubnu na temném webu 20 tržišť, aby zjistili, jak kybernetičtí zločinci využívají pandemii.

Tamější obdoba oblíbeného "Sdílejte, než to smažou" vypadá zhruba jako "Neříkejte to nikomu..." a následuje podivuhodná nabídka. Falešné vakcíny jsou prodávány v průměru za 575 dolarů (14 300 korun), ale cena těch nejdražších se vyšplhala až na 24 598 dolarů (615 000 korun).

Myslím si, že jde o pasivní očkování, kdy krevní plazma, získaná od pacienta s COVID-19, je odebírána na protilátky a poté vstříknuta někomu, kdo může být ohrožen COVID-19," vysvětluje hlavní výzkumník Rod Broadhurst.

Vědci objevili celkem 645 nabídek souvisejících s virem COVID-19 od 110 prodejců na 12 různých online tržištích po celém světě. Většina prodejců ale tvrdí, že posílá tovar z USA, a jde také o dezinfekční prostředky nebo respirátory.

Nová rizika

Vědci upozorňují na dvě rizika prodeje nelegálních vakcín. Může dojít k většímu rozšíření koronaviru, protože se očkovaný člověk bude chovat jako zdravý, i když ve skutečnosti je infikovaný. A pak může mít předčasné uvolňování ještě neschválených vakcín dopad na důležité klinické testy.

Patrně jde o experimentální vakcíny, nezákonně získané z výzkumných laboratoří provádějících zkoušky na zvířatech a na lidech, nebo dokonce pocházející přímo od pacientů, kteří se zotavili z viru COVID-19.

Gavin Butler ze serveru Vice.com se prohrabal nabídkami prodejců na temném webu a zjistil, že lze koupit nejen plazmu pacienta léčeného na koronavirus, ale, co už je o poznání absurdnější, za 21 600 australských dolarů (340 000 korun) byl v nabídce litr krve takového člověka.

Toto jednání je už ale neetické i pro některé části temného webu a ne všechna tržiště jsou ochotna koronavirové produkty nabízet.

Jak žije koronarvirus na temném webu? Podívejte se do GALERIE:

Zdroje: dailymail.co.uk, vice.com, abc.net.au

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu