Close search

Světový den duševního zdraví: Odborníci varují, že nějakou formu psychické poruchy má téměř miliarda lidí

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Světový den duševního zdraví se 10. října připomíná už od roku 1992. Letos je mimořádně důležitý, protože posledních sedm měsíců ukázalo, že takovou zátěž lidstvo jako celek nezažilo už dlouho.

Víc než kdy jindy v moderní historii začínáme chápat důležitost duševního zdraví a to, jak je nutné dosáhnout pocit pohody. Národy po celém světě totiž do značné míry zasáhly změny v jejich každodenním životě a otřásly mnoha jistotami.

Planeta pod tlakem

Poslední sedm měsíců bylo nesmírně náročných pro celý svět, pro lidi s nějakou formou duševní poruchy dvojnásobně. Světová zdravotnická organizace a Světová federace pro duševní zdraví proto začaly apelovat, abychom věnovali více pozornosti svému psychickému stavu a vyhledali pomoc raději dříve než později.

Jedna z aktivit, která má patrně největší dynamiku a svým způsobem nejlépe reflektuje dnešní společnost, je výzva #MoveforMentalHealth. V rámci ní lidé z celého světa přidávají příspěvky na své oblíbené sociální sítě, zejména Instagram nebo TikTok, a ukazují v nich, co dělají na podporu své duševní pohody. A je jedno, jestli si čtou knížku, hrají si s dětmi, tančí, malují nebo se věnují józe. Důležité je najít si něco, co je odvede od negativních myšlenek.

A pokud tuto činnost vykonávají se svými blízkými, je to patrně nejlepší odkaz, který lze světu dát. Nejen v době pandemie covid-19 je totiž potřebné udržovat kontakty se svým okolím a rodinou. Člověk, který se uzavře do sebe a zůstane stranou, snadněji podlehne depresi.

Miliarda potřebuje pomoc

Podle údajů Světové zdravotnické organizace má nějakou formu duševní poruchy obrovské množství lidí - téměř miliarda. Lidé s těžkými duševními poruchami umírají o 10–20 let dříve než běžná populace. Sebevraždou ukončí ročně život téměř 800 000 lidí, co představuje 1 osobu každých 40 sekund. Jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí mladých lidí ve věku 15–29 let.

Důvodem je, že relativně málo lidí na celém světě má přístup ke kvalitním službám v oblasti duševního zdraví. V zemích s nízkými a středními příjmy více než 75 % lidí s duševními poruchami a poruchami užívání návykových látek neléčí na svůj stav vůbec. To se v době globální pandemie covid-19 konečně dostává na povrch a skýtá naději, že dojde k obratu i v této oblasti.

Zdroje: who.int, hindustantimes.com

Nejčtenější články