Close search

Nová studie potvrzuje, že zahradničení nás dělá šťastnějšími. Má to ale jeden háček

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Recept na štěstí je prostý, jen trochu ušmudlaný - ruce od hlíny, čekání na slunce a když občas sprchne, vůbec to nevadí, právě naopak.

V posledních měsících šlo o častý úkaz na sociálních sítích, lidé v izolaci se pustili do zahradničení. A bez ohledu na to, jestli bydlí v domě, paneláku s balkonem nebo malé garsonce. Důležité bylo, že jim pod rukama postupně rašil a vzkvétal nový život.

Věda s rýči

Podle odborníků Princetonské univerzity, kteří zveřejnili studii Is gardening associated with greater happiness of urban residents? (Je zahradničení spojeno s větším štěstím obyvatel měst?), v úvodu zmiňovaní lidé dělali pro své štěstí patrně víc, než si sami uvědomovali.

Studie byla ještě před pandemií koronaviru provedena na 370 lidech v Minneapolis a sledovala jejich emoční stav a úroveň štěstí po celý den. Ze zmiňovaného čísla se 118 účastníků nějakým způsobem zapojilo do zahradničení. Tito pěstitelé měli, pokud jde o porovnání času věnovaného zahradničení s jinými každodenními činnostmi, vysokou úroveň štěstí.

A teď pozor. Emocionální pohoda byla ještě vyšší u zahradníků pěstujících zeleninu, než u těch, kteří se věnovali okrasným rostlinám. Důvodem může být vztah, který si budují se zeleninou, když sledují, jak v průběhu vegetačního období roste a dozrává.  

Štěstí i bez peněz

Dalším ze zajímavých výsledků výzkumu je, že štěstí se neváže na příslušnost ke společenské třídě, respektive ne tak, jak se dosud předpokládalo.

Domácí zahradničení je v této studii jedinou činností, kde ženy a účastníci s nízkými příjmy uvádějí vyšší emocionální pohodu, než muži a účastníci se středním nebo vysokým příjmem,“ vysvětlují autoři studie.

Tyto marginalizované skupiny často žijí v takzvaných potravinových pouštích, tedy oblastech bez přístupu k cenově dostupnému výživnému jídlu. A právě zahrádky pomáhají zlepšovat stravování jejich rodin.

Se zahradničením souvisí také poznatek z mnoha jiných studií - přímé sluneční záření zvyšuje hladinu serotoninu, látky zodpovědné za náladu. Kontakt se sluncem při zahradničení může mozku poskytnout další pramen štěstí.

Zdroje: sciencedirect.com, mymodernmet.com

Nejčtenější články