Close search

Říká si Bojan a baví svět. Nejstarší hvězdě sociálních sítí je 107 let

Youtube.com/Talk Show Skavlan Zdroj: Youtube.com/Talk Show Skavlan

Bylo jí 99 let, když se přihlásila do počítačového kurzu. O rok později si založila vlastní blog, který si rychle získal pozornost celé Skandinávie. Dnes je Švédce Dagny Carlsson 107 let a označují ji za nejstarší blogerku světa. Její příspěvky jsou plné humoru, aktuálních postřehů i nostalgického vzpomínání. Seznamte se s fascinujícím osudem této "online babči".

Dagny Carlsson se narodila 8. května 1912 a celý život pracovala s textilem. Už v útlém věku se živila jako švadlena, později vystudovala textilní institut v Norrköpingu. Dlouhá léta kontrolovala kvalitu v továrně na korzety v Sundbybergu. Bylo jí už 99 let, když si řekla, že ji štve, jak všichni kolem rozumějí počítačům, zatímco ona je celá zmatená...

Stáří není překážkou

Většina lidí ve starším věku má pravidelný režim, že kterého neuhnou ani o krok. Mají naučené věci, které dělají den co den, místa, na která se pravidelně vracejí. A novým věcem se vyhýbají obloukem.

Dagny Carlsson taková není. Když se v kurzu naučila práci s počítačem a internetem, rozjela pod přezdívkou Bojan vlastní blog. Kromě blogu www.123minsida.se/Bojan má také vlastní kanál na Youtube, najdete ji už pod jejím vlastním jménem.

O čem píše?

Její blog je směsicí postřehů, vzpomínek, nostalgie... Ale především humoru. Je fascinující, s jakou grácií a schopností dělat si legraci i sama ze sebe tato švédská dáma proplouvá online světem.

Švédsko padalo smíchy, když popisovala, jak si ve svém věku koupila první džíny. „Manžel vždy říkal, že je to jen pracovní nástroj, nic pro mě. Rozhodla jsem se jim dát šanci.“

Jindy se zase rozhodla uvést na pravou míru různá rčení a ustálené slovní obraty. Například to, že se ženám říká husy, když jsou považovány za hloupé. Její obhajoba ptačí husí populace, kdy zmiňuje i to, že husa podle jedné legendy zachránila život Martina Luthera Kinga, vám zaručeně vykouzlí úsměv na rtech.

Její vrstevníci souhlasně pokyvovali hlavou, když se na blogu rozčilovala nad tím, jak složité je pro seniory koupit lístky na vlak přes internet. Další s ní vzpomínali na to, jaká byla jejich první lednička – a jaký to byl zázrak, že už nemusejí s potravinami hluboko do sklepa, kde byl alespoň trochu chládek.

Vykročila z komformní zóny

Její práce fascinuje lidi po celém světě. Tato popularita jí také zajistila pozvání do různých talk show a zábavních soutěží. V jedné z nich řekla, že „být aktivní a mít vůli učit se stále novým věcem není otázkou věku“. Promluvila i o receptu na dlouhověkost. Potřebujete prý jen dobré geny a zvědavost.

O úchvatné „online babičce“ Dagny Carlsson vznikl i dokument s názvem Život začíná po stovce. Natočili ho v roce 2015, ve švédských televizních cenách získal i nominaci za nejlepší dokument roku. Dagny Carlsson je vdova, druhý manžel jí zemřel v roce 2004. Je bezdětná.

HUMORNÉ I NOSTALGICKÉ PŘÍSPĚVKY TÉTO DÁMY SI PŘEČTĚTE V GALERII:

Nejčtenější články