Close search

Peter Falk: Věčný Columbo měl rád život v oblacích kouře a vždy chodil pozdě

Wikimedia Commons/NBC, Public domain/American Broadcasting Company (ABC)/National Broadcasting Company (NBC) Zdroj: Wikimedia Commons/NBC, Public domain/American Broadcasting Company (ABC)/National Broadcasting Company (NBC)

Jeho herecká kariéra trvala přes půl století, ale přesto se jméno Peter Falk pojí hlavně s postavou na první pohled humpoláckého poručíka Columba.

Budu kouřit cokoli, co mi kdo dá. Nejsem nijak zvlášť vybíravý. V Columbovi kouřím ty nejlevnější doutníky, které si můžete koupit," vzpomínal slavný herec v roce 1997. Jednou se prý octl v nebi, když v restauraci patřící Jackovi Nicholsonovi, respektive jejím kuřáckém koutku, nebylo vidět ani na krok.

Připomínalo mu to dětství, které trávil v kulečníkových hernách v New Yorku. „Dnes nenajdete mnoho veřejných míst, kam byste mohli jít a zaplnit si plíce a nosní dírky lahodným kouřem z druhé ruky."

Hráč Peter Falk

Jako tříletý přišel o oko kvůli rakovinovému nádoru, který byl objeven v podstatě náhodou. Učitelka si ve školce všimla, že když se Peter chce na něco podívat, skloní hlavu na bok. Matka vzala malého chlapce k lékaři a ten po prohlídce řekl, že oko musí okamžitě věn.

Pamatuji si, že jsem v nemocnici stál před otevřenými dveřmi výtahu s matkou a lékařem. Maminka mi najednou řekla, že mám jít do výtahu, protože se musí vrátit do pokoje a vzít si kabelku. Pak mě doktor vzal za ruku a vešli jsme do výtahu. Říkal jsem mu, aby počkal, že matka tady bude hned. Další věc, na kterou si vzpomínám je, že spím, a pak bylo po všem," vysvětluje Falk pro magazín Cigar Aficionado.

Chvíli nosil pásku přes důlek po oku, pak dostal skleněné. Neustále se topil v rozpacích, jestli se ho na to někdo zeptá. Trvalo to až do chvíle, než získal sebevědomí díky sportu. Rád vyprávěl historku, v níž rozhodčímu na baseballu po sporné situaci podal své skleněné oko se slovy, že mu to s tím půjde líp. Vyvolal bouři smíchu. Pak přešel na basketbal a i když kvůli chybějícímu oku neuměl dobře střílet, díky své rychlosti byl důležitým členem týmu.

Kuchař, agent, herec

Peter Falk se narodil 16. září 1927. Kvůli protéze mírně šilhal a měl také malou řečovou vadu, přesto nastartoval kariéru, která se táhla přes pět dekád. A to se k této profesi rozhoupal až v devětadvaceti letech. Nejdřív totiž dlouho nevěděl, co by měl v životě dělat. V průběhu II. světové války chtěl jít do armády, ale nevzali ho kvůli skleněnému oku. Tak nastoupil k obchodnímu loďstvu jako kuchař. „Nezajímalo je, jestli jsem slepý, nebo ne. Jediný, kdo tam musí vidět, je kapitán," vzpomínal na tuto životní epizodu.

Několikrát se vrátil ke studiu, má třeba titul bakaláře z literatury a politologie. A zkoušel to v CIA, ale jeho minulost v obchodním loďstvu představovala překážku, protože Unie námořních kuchařů a stevardů byla považována za líheň komunistů. A to tehdy v USA představovalo velký problém.

Pak se dověděl, že první dáma francouzského divadla Eva La Gallienne pořádá ve Westportu herecké lekce pro profesionály. Měl to dvě hodiny jízdy autem, ale stejně tam zašel a předstíral, že je profesionál. Když jednou přišel pozdě, co byl jeho obvyklý stav, byla La Gallienne zvědavá na důvod. „Co děláte v Hartfordu?" zeptala se, když jí vysvětlil, odkud přijel. „Není tam divadlo. Jak se tam živíte herectvím?" Falk se přiznal, že ve skutečnosti není hercem. Poté mu řekla, že by jím měl být. To mu dodalo tolik odvahy a sebevědomí, že na druhý den sekl s profesí státního analytika a vrhl se na herectví. Se skleněným okem to nebylo jen tak a první agent, u kterého se ucházel o práci, s tím měl problém. Ale opět zasáhla Eva La Gallienne, která Falkovi napsala doporučující dopis.

Poslední otázka

Když se na scéně objeví poněkud neohrabaný a vlezlý poručík Columbo, je jasné, že se z nehody brzo vyklube vražda. Ostatně, divák už je připraven, protože stejnojmenný seriál byl postaven na tom, že vidíme celý průběh zločinu od začátku až do konce, včetně zametání stop. Pak ale přijde Columbo, který rozhodně nehýří noblesou literárních detektivů, ani šarmem nebo tvrdými pěstmi, ale stejně jde po stopě jako neúnavný ohař.

I přes padesát let trvající kariéru v divadle, televizi a filmu je Columbo TA role Petra Falka. Obyčejný, podceňovaný muž vždy dostane pachatele, kteří obvykle pocházejí z vyšší třídy a kvůli tomu nahlížejí na policii jako na otravný a neškodný hmyz. Proto, ke své smůle, přestanou být ve střehu. Podle mediálních teoretiků přináší Columbo vedle detektivní linky také uspokojení, že zákon platí pro všechny, ať žijí třeba v přepychu a mramorových palácích, mají konexe na nejvyšších místech a jsou úspěšnější.

Byla by ale škoda vnímat Falka jenom jako herce jedné role, na to je jeho životní příběh a hlavně pět dekád před kamerou neskutečně pestrých. Vždy byl nepřehlédnutelný a svůj v každém ohledu tohoto slova. A vždy všude přišel pozdě.

Na nejzajímavější role Petera Falka se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: Cigar Aficionado, nytimes.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu