Close search

Pohnutá historie šikmé věže v Pise: Pokusy o vyrovnání trvají stovky let, její sklon nedal spát ani Mussolinimu

Wikimedia Commons/Rijksmuseum, CC0 Zdroj: Wikimedia Commons/Rijksmuseum, CC0

Šikmá věž v Pise patří mezi nejslavnější turistické památky. Důvodem je její neobvyklý sklon. Když 27. února 1964 požádala italská vláda o nápady, jak věž vyrovnat, bylo to vlastně jenom pokračování stovky let trvajících snah.

Šikmá věž stojí v italském městě Pisa. Jde o zvonici z bílého mramoru, která je vysoká 56 metrů. Její výstavba začala v roce 1173. Už o rok později se rozestavěná věž začala naklánět...

Zrod Šikmé věže v Pise

Ve 12. století byla Pisa jedním z nejbohatších měst na světě. Nová zvonice měla být tou nejvelkolepější, jakou kdy Evropa viděla. Když však byla věž vysoká jen něco málo přes tři podlaží, stavba se zastavila na téměř sto let. Tehdy se na jedné straně začala propadat do země.

Díky této pauze si věž "sedla" a poté se stavitelé snažili kompenzovat viditelné naklonění tím, že nová patra na jedné straně mírně zvýšili. V roce 1278 se dělníci dostali na vrchol sedmého patra, ale stavba znovu měla stopku. V té době bylo vychýlení téměř 90 centimetrů.

Věž byla oficiálně dostavěna v roce 1370. Její sklon se nadále zvětšoval a v roce 1550 dosahoval 3,5 metru. Jeden z pokusů o její záchranu proběhl o tři století později. Architekt dostal povolení vykopat základnu věže, jejíž část se propadla do země. Jak kopal, ze země vytryskla voda a věž se naklonila ještě víc...

Pravda o šikmé věži v Pise

V roce 1934 italský diktátor Benito Mussolini rozhodl, že šikmá věž není hodná jeho Itálie. Ve snaze zvrátit sklon inženýři vyvrtali díry do základů věže a nalili do nich asi 200 tun betonu. Nepomohlo to, věž se nachýlila ještě o pár dalších centimetrů.

V roce 1964 italská vláda veřejně požádala o návrhy, jak zachránit věž před nadcházejícím kolapsem. Přesto se v dalších dekádách potýkala s neúspěchy a v roce 1990 byla věž dokonce uzavřená pro veřejnost. Ke znovuotevření došlo o 11 let později, když se povedlo sklon zmenšit o půl metru.

Důvodem naklonění věže je měkká půda pod ní. Ta paradoxně představuje i její záchranu, protože díky tomu věž odolává třeba seismickým otřesům. A pomohla také stabilizovat její vychýlení, které je dnes asi čtyři metry.

Když otřesy zasáhnou věž, tak ta to nějakým způsobem ustojí a nehýbe se. Země se hýbe, ale věž ne, jako kdyby plula na vlnách. Kdyby půda zůstala strnulá, vlny by do věže narazily a ta by nejspíš spadla,“ cituje Česká televize profesora George Mylonakise z Bristolské univerzity. Šikmá věž podle všeho vydrží ještě stovky a možná i tisíce let.

Zdroje informací:
History.com: Italian government asks for suggestions for how to fix Leaning Tower of Pisa
Ct24.ceskatelevize.cz: Tajemství šikmé věže v Pise odhaleno. Před zřícením chrání slavnou zvonici měkká půda

Nejčtenější články