Close search

Narkomanka Katka z dokumentu Třeštíkové: Příběh ženy, jejíž osud zachraňuje ostatní

aerofilms Zdroj: aerofilms

Byla mladá, krásná a život měla před sebou. Zvolila si ale cestu, která ji brzy na to vytěsnila na okraj společnosti. Podle vlastních slov se chtěla lišit a drogy ji to umožňovaly. Příběh narkomanky Katky asi každý z nás zná. Někteří jí drží palce, někteří ji odsoudili, někteří ji ignorují. Dokument, mapující Katčin život, který natočila Helena Třeštíková, slouží dodnes jako odstrašující případ pro mladé, kteří by snad chtěli po drogách sáhnout.

Jak všichni víme, kdo nemá jakoukoliv závislost pod kontrolou, zanedlouho droga převezme moc a z člověka se stane pouhá loutka, která plní její rozkazy. Katka, nejznámější narkomanka v Česku, se k tvrdým drogám dostala asi jako většina závislých přes lehčí drogy.

Katka s nimi začala ještě před jejími 15 narozeninami. Chodila do rockových klubů, kde zkoušela s kamarády marihuanu. Opojný pocit z drog se jí zalíbil, a tak přešla zanedlouho k tvrdým drogám. V 19 letech se snažila s fetováním přestat a podstoupila odvykací kúru. V té době s ní začala spolupracovat dokumentaristka Helena Třeštíková a začal vznikat časosběrný dokument, který se natáčel 14 let.

V roce 2009 měl dokument premiéru a od té době se obě ženy míjely. Katka i přes to, že v době, kdy se dokument natáčel, porodila dceru, nedokázala drogám vzdorovat a happy end se nekonal. Dokumentaristka, která pracovala na dalších projektech podle vlastních slov nevěděla, jak Katka momentálně žije. Z jejího povídání však vyznělo, že měla touho Katku někdy alespoň potkat na ulici.

Katka po odvysílání dokumentu na nějakou dobu na Helenu zanevřela, protože měla pocit, že ji dokument poškodil. Dnes už ale přiznává, že je ráda, že dokument vznikl a že se vysílá na školách jako prevence proti zahráváním si s nebezpečnou drogou.

Nedávno došlo po dlouhých 9 letech k setkání Katky a Heleny Třeštíkové. Setkání ani jedna nečekala a bylo velice emotivní. Katka Heleně přiznala, že jí ráda vidí a křivdu kvůli natočení filmu už nepociťuje. Obě dvě se také shodly na možnosti pokračování dokumentu, který by navazoval na film z roku 2009. Jak celý tento příběh skončí, zajímá asi většinu lidí, kteří o Katce někdy slyšeli. My budeme Katce držet palce a budeme s napětím očekávat, zda bude mít zdokumentovaný příběh o jejím životě další pokračování.

Nejčtenější články