Close search

Tajemství legendárních šatů Grace Kelly. Na pohádkové svatbě měla sto let starý závoj s tisíci perlami

Wikimedia Commons/By Caroline Picard, CC BY-SA Zdroj: Wikimedia Commons/By Caroline Picard, CC BY-SA

Devatenáctého dubna 1956 se z oscarové herečky stala monacká princezna. Grace Kelly měla podle protokolu den předtím civilní obřad, až po tom církevním se z ní stala kněžna. Přišla tím sice o velkou hollywoodskou kariéru, ale v jejím životě se otevřela nová, neméně zajímavá kapitola.

Psal se rok 1955 a Grace Kelly vedla americkou výpravu na festival v Cannes. Chodila v té době s francouzským hercem Jean-Pierre Aumontem a předpokládalo se, že se brzo vezmou. Květnové  vydání magazínu Life přineslo romantické fotky dvojice, na kterých nebyla chladnou a pragmatickou kariéristkou, jak se o ní říkalo, ale spíše naopak.

Jenže součástí výletu do Cannes bylo i pozvání do Monaka, na focení s princem Rainierem III. A pro Grace Kelly to znamenalo poslední rok hollywoodského života.

Šaty mířící do historie

Rok po výletu do Cannes se Kelly loučí s Hollywoodem a chystá se na svatbu s monackým princem Rainierem III. Na rozlučku dostává od studia Metro-Goldwyn-Mayer pohádkové svatební šaty, které navrhla její dvorní kostymérka Helena Rose, s níž pracovala téměř na polovině svých jedenácti filmů.

Na šatech barvy slonoviny pracovaly šest týdnů tři tucty švadlen. Použily 25 metrů těžkého taftu, sto metrů síťovaného hedvábí a tři sta metrů valencienské krajky na spodničky. Vlečka měří tři a půl metru a závoj byl vytvořen z víc jak sto let staré krajkové pásky, do níž byly všity tisíce malých perliček.

Zajímavostí je, že místo propracované čelenky se Kelly rozhodla přichytit závoj čepcem. Robinson Jeffrey v knize GRACE: Kněžna monacká píše, že šlo o takzvaný Juliin čepeček s ladící krajkou a věnečkem připomínajícím pomerančové květy. A vzadu na závoji seděly dvě miniaturní krajkové hrdličky.

V polovině 20. století bylo zvykem, že nevěsty nenosí květy, ale malou Bibli. Kelly tu svojí rovněž obdržela od studia MGM, které knížku nechalo obalit taftem, aby ladila se šaty. Kříž na ní byl vytvořen z perel.

Dva dny, dva obřady

Událost byla rozložena do dvou dnů. Osmnáctého dubna 1956 se konal civilní obřad za účasti nejbližších členů rodiny. Následující den už byl o poznání pompéznější a kromě 600 pozvaných hostů se na církevní obřad dívalo i 30 milionů lidí u televizních obrazovek.

Kníže Rainier III dorazil v uniformě, kterou si sám navrhl po vzoru Napoleonových maršálů. Nebesky modré kalhoty se zlatými lampasy, černé sako se zlatými dubovými listy na klopách doplňovaly zlatá ozdobná stuha přes pravé rameno a červeno-bílá šerpa.

Oba prý byli hrozně nervózní, dokonce nastávající nevěsta musela knížeti pomoct navléct si prstýnek. Tiše pronesené sliby slyšel jenom biskup. Z herečky Grace Kelly se v tom okamžiku stala Její knížecí Jasnost kněžna monacká.

Následovalo šest hodin ovací a slavnostních recepcí, zakončených velkolepou jízdou městem na novém Rolly-Royce, daru občanů Monaka. A pak už vyrazili na měsíční líbánky po Středozemním moři na Rainierově jachtě.

Na šaty ze svatby Grace Kelly se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: goodhousekeeping.com, Robinson Jeffrey - GRACE: Kněžna monacká 

Nejčtenější články