Close search

Oddáváte se dennímu snění? Podle odborníků to je prospěšná věc

Unsplash Zdroj: Unsplash

Denní snění, nebo-li toulání mysli, v posledních letech dostalo konkurenci v podobě mobilních telefonů, které kontrolujeme každou chvíli. A proto zapomínáme snít. Přesto bychom se toho neměli vzdávat. O prospěšnosti denního snění informuje periodikum Psychology Today.

Když naše mysl bloudí, není to neúčelně strávený čas. Dokonce je to důležitější a smysluplnější, než by se na první pohled mohlo zdát...

Výhody denního snění

"Když je řeč o denním snění, pravděpodobně nejčastější otázkou bude, proč to děláme, když místo toho můžeme dělat nějaké jiné věci, které jsou užitečnější, lukrativnější nebo nám zabezpečí přežití. Jaká by mohla být evoluční výhoda pouhého sezení, nicnedělání, přičemž jedna myšlenka zdánlivě náhodně následuje druhou?" ptá se filozof Bence Nanay v článku, který vyšel v prestižním periodiku Psychology Today.

A vzápětí upozorňuje na studii, která se sice zaměřila na myši, ale i u těch dokázali vědci simulovat denní snění. Ukazovali jim obrázky a když je myši později už neměly před sebou, spontánně o nich uvažovaly, aniž by to souviselo s nějakým úkolem. To bychom mohli označit za ekvivalent bloudění lidské mysli. Teď to trošku zjednodušíme, výsledkem bylo, že čím více se myší mysl toulala, tím lépe dokázala pochopit obrázek. Myší a lidská mysl jsou samozřejmě odlišné, ale něco na tom bude.

Nanay uvádí, že zhruba v posledním desetiletí se čas, který trávíme denním sněním, výrazně zkrátil, a to především kvůli používání chytrých telefonů. Dokud je máme v kapse, je méně pravděpodobné, že budeme trávit čas sněním, protože kontrolujeme sociální sítě, zpravodajství nebo hrajeme nějakou hru. Zbývá nám méně času na snění, které se ukazuje jako docela důležitá věc...

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Why Daydreaming Is Good for You
Nature.com: Cortical reactivations predict future sensory responses

Nejčtenější články