Close search

Jak zlepšit paměť: Nová studie doporučuje mačkat antistresový míček, prý zrychluje mozek

Freepik Zdroj: Freepik

Existuje spousta způsobů, jak se zbavit stresu. Magazín Psychology Today upozornil na studii, podle které mačkací hračky či míčky pomáhají nejen se stresem, ale také zlepšují paměť.

Spousta studií prokázala, že cvičení pozitivně ovlivňuje mozkovou činnost. Magazín Psychology Today píše o jedné, která se zaměřila na takzvané izometrické cvičení. V něm jde o to, že čím víc roste rozsah pohybu, tím víc roste odpor. Zjednodušeně řečeno to znamená třeba práci s antistresovým míčkem či mačkací hračkou.

Jak mít lepší paměť

Do studie bylo zapojeno 109 lidí, které vědci rozdělili do dvou skupin. V první byli mladší lidé ve věku 18 až 29 let, v té druhé starší lidé ve věku 65 až 85 let. Část z nich pak mačkala antistresový míček, zbytek patřil do kontrolní skupiny, která toto cvičení neprováděla.

Ti, kteří rytmicky mačkali terapeutické míčky při poslechu hudby, se následně zapojili do paměťové výzvy, která zahrnovala naslouchání a vybavování si konkrétních informací. Paměťový úkol zvládli rychleji než ti, kteří nedostali míčky. Bez ohledu na věk účastníků nebo obtížnost paměťových testů se ukázalo, že izometrická cvičení úchopů byla spojena se zrychlenými paměťovými reakcemi.

Podle vědců činnost spočívající v stlačení rukou zvyšuje fyziologické vzrušení, stav pozornosti, ve kterém je tělo nastartováno a připraveno přijímat informace. To je zásadní zejména pro starší lidi, kteří mohou s přibývajícím věkem bojovat se ztrátou paměti a pomalým zpracováním informací. Ale antistresový míček určitě ocení i ti mladší...

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Squeeze Your Hands for Sharper Memory
Psycnet.apa.org: Isometric handgrip exercise speeds working memory responses in younger and older adults.

Nejčtenější články