Close search

Mluví se o vitamínech, ale zapomíná na minerály. Proč je třeba je hlídat?

Freepik.com Zdroj: Freepik.com

Neustále posloucháme, jaké vitaminy bychom obzvlášť teď na jaře měli jíst. Jenže méně se už zdůrazňuje důležitost minerálních látek. I v tomto případě platí, že se jejich nedostatek obvykle projevuje zdravotními potížemi, které mohou dokonce vyústit v závažné onemocnění.

Proč je třeba si hlídat dostatečný přísun minerálů? Odpověď je snadná, protože si je tělo neumí vyrobit samo, ale získává je z toho, co přijme, tedy zejména stravou. V případě nedostatečného jídelníčku je pak třeba je doplňovat různými suplementy. A důvodů k takové opatrnosti je více než dost.

Funkce minerálů

Pokud jste až dosud věnovali pozornost pouze vitaminům, je čas se zaměřit i na minerály, které mají v organismu na svědomí celou řadu významných procesů. Kromě toho, že pozitivně ovlivňují funkce srdce a nervů, pomáhají rozvádět kyslík a podílejí se na tvorbě enzymů. Zajišťují také dostatek vody v těle a zásadně přispívají k prevenci před civilizačními chorobami. Mezi základní minerály patří vápník, hořčík, draslík, chlor, sodík, síra nebo fosfor. Existují ještě takzvané stopové prvky, které tělo potřebuje v menším množství. Ty tvoří železo, mangan, zinek, měď, fluor, chróm, jód a řada dalších.

Ani málo, ani moc

Většinou v těle chybí vápník a železo. Kolik přesně, to odhalí krevní testy, které provádí praktický lékař při podezření na jakoukoli odchylku. Ten po té rovněž určí, zda je nutné dodat minerály formou různých doplňků, anebo postačí upravit jídelníček. V případě, že bude stačit změna stravování, je lepší se obrátit na nutričního terapeuta, který sestaví jídelníček na míru aktuálních potřeb. Rozhodně není dobré doplňovat minerály z vlastního rozhodnutí. Stejně jako je špatně málo, není ani dobře moc, protože škodí i příliš mnoho minerálů.

Proč si hlídat vápník

Jak bylo řečeno výše, jedním z nejdůležitějších minerálů je vápník, který tělo potřebuje nejenom pro správný růst kostí a zubů, ale také pro správnou srážlivost krve či regulaci srdečního rytmu. Jeho nedostatek se projevuje řídnutím nebo odvápněním kostí, což vede k osteoporóze, nemoci projevující se zvýšenou lámavostí kostí. Nejlepší zdroj vápníku představují mléčné výrobky, především tvrdé sýry, listová zelenina, mák, ořechy, luštěniny či sezamová semínka. Vliv na vstřebávání vápníku a jeho správné využití v organismu má vitamin D.

Co způsobuje železo

Nedostatek stopového prvku železa trápí hlavně ženy. Tento minerál je součástí krevního barviva, svalové bílkoviny a některých enzymů. Železo se rovněž podílí na přenosu kyslíku z plic do celého organismu. Jeho nedostatek se projevuje především zvýšenou únavou a chudokrevností. Chudokrevnost spolehlivě odhalí až krevní testy. Že se něco děje ale poznáte i podle opakujících se infekčních onemocnění, rozpraskaných rtů, koutků a suché sliznice v ústech. Nedostatek tohoto prvku způsobuje i poruchu termoregulace, soustředění nebo zhoršenou kvalitu vlasů. Kromě silné menstruace, je u žen často příčinou těhotenství a kojení. Nedostatek železa se ale nevyhýbá ani sportovcům a dětem, které v krátkém časovém úseku velmi rychle vyrostly. Na vině bývají i nevhodně sestavené diety a alkohol. Je dobré vědět, že vstřebávání železa napomáhá vitamin C. Nejlepší přirozený zdroj tohoto stopového prvku představuje červené maso, luštěniny, sušené meruňky, ořechy, ovesné vločky nebo mořské řasy.

Národ suchozemců

Nemáme moře, zato míváme potíže s nedostatkem jódu, který je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy. Jenže nízká hladina jódu přispívá také k arytmii, z dlouhodobého hlediska může být příčinou špatného fungování srdečně- cévního systému. Navíc tento deficit může způsobovat neschopnost početí, potraty nebo předčasný porod. Správnou činnost štítné žlázy ovlivňuje i dostatek selenu. Tento antioxidant rovněž chrání buňky proti volným radikálům, snižuje riziko infarktu a je prospěšný při akutních zánětlivých onemocněních. Selen se nachází v mléčných produktech a v mase, jód zejména v mořských rybách.

Psychické potíže

Nedostatek minerálů může vyvolat i psychické potíže. V takovém případě bývá na vině hořčík. Pokud jste často nervózní, podráždění, trpíte na migrény, je dobré si nechat zjistit hladinu hořčíku, který hraje rovněž důležitou úlohu v metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Kromě toho se stará o elasticitu svalových vláken a svalové kontrakce jako takové. Vedle nervové soustavy pozitivně ovlivňuje i kardiovaskulární systém. Dobrým zdrojem hořčíku je celozrnná mouka, ořechy, luštěniny, listová zelenina a najdete ho i v ananasu nebo červeném víně.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu