Close search

Mars vypadá nadějně, říká Elon Musk po úspěšném testu nového raketoplánu Starship

LabPadre/Wikimedia Commons/Steve Jurvetson, CC BY Zdroj: LabPadre/Wikimedia Commons/Steve Jurvetson, CC BY

Elon Musk nezahálí. V neděli se mu vrátili dva astronauti na lodi Crew Dragon a o dva dny na to úspěšně otestoval další prototyp vesmírného plavidla s názvem Starship.

Je to již pátá verze raketoplánu Starship, předchozí čtyři se ani pořádně neodlepily od země, protože se jim povedlo explodovat, implodovat, nebo prostě jenom shořet.

A i když ze začátku letěl trochu stranou, v průběhu 40 vteřin trvajícího testu zdolal výškovou hranici 150 metrů a v pořádku se vrátil zpátky. Elon Musk krátce poté radostně tweetoval: „Mars vypadá nadějně."

Nejdřív Měsíc, pak Mars

Jde, samozřejmě, o prototyp, kterému do finální verze leccos chybí. Disponuje pouze jedním motorem Raptor, hotový Starship jich bude mít šest. Změna čeká také tvar. Zatímco teď vypadá jako silo na obilí a na vrcholu má blok simulující masu hmoty, později bude mít špičku a elegantnější podlouhlý tvar. To mluvíme o osmé verzi, která by měla být být schopna dostat se do výšky 200 kilometrů, tedy na nízkou oběžnou dráhu Země. Další cíl je vozit lidi na Měsíc a později i na Muskův vysněný Mars.

Konečná verze kosmické lodi bude i s motory vysoká 120 metrů a široká 9. Podle plánů SpaceX by mohla na nízkou oběžnou dráhu Země vynést více než 100 tun nákladu. Na to potřebuje obrovskou sílu, kterou jí propůjčí nosný systém Super Heavy.

Byť by se tento prototyp mohl dostat do vzduchu znovu, protože SpaceX pracuje s ekonomickým konceptem opakovaného použití raket, už teď je ve vývoji šestá generace Starship. Bude mít víc motorů, hardwaru a poletí výš než je aktuálně testovaných 150 metrů.

První turista SpaceX

Elon Musk a jeho technici nejsou jediní lidé, kteří netrpělivě očekávají finální podobu Starship. V roce 2023 má totiž raketoplán podniknout týdenní okružnou jízdu kolem Měsíce a na jeho palubě bude první soukromý cestující SpaceX.

Je jím Yusaku Maezawa, japonský miliardář a sběratel umění, kterého výlet má pomoct financovat další vývoj raketoplánů. A především jeho zefektivnění a zlevnění, aby se z prozatím exkluzivního byznysu časem stala věc dostupnější pro víc lidí, kteří sní o cestě do vesmíru. Pro takové, jakým byl kdysi i Elon Musk.

Na raketoplán Starship se můžete podívat i do GALERIE:

Zdroje: theverge.com, space.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu