Close search

Marie Antoinetta a její zvláštní záliba: Nechala si ve Versailles postavit vesnici, aby byla blíž k lidu

Wikimedia Commons/Élisabeth Louise Vigée Le Brun, Public Domain Zdroj: Wikimedia Commons/Élisabeth Louise Vigée Le Brun, Public Domain

Marie Antoinetta byla zrozena pro trůn a s tím související výhody. Byly to ale práve její rozmary, kvůli kterým pak ztratila hlavu. A to doslova.

Exotická zvířata, opulentní oslavy, pompézní architektura, ale také zvláštní zvyky, krutost nebo výsměch Bohu i běžným lidem.

Historie královských rodů je neskutečně pestrou přehlídkou silných i slabých figur, jasných mozků i těch méně používaných. Ani jedna z těchto poloh patrně nikdy nepřestane fascinovat.

Život na dluh

Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská, známá hlavně jako Marie Antoinetta, byla manželkou francouzského krále Ludvíka XVI.

Nákladný život této dvojice vedl ve druhé polovině 18. století Francii do obrovského zadlužení, královský dvůr spotřebovával až desetinu ročního rozpočtu země, o jejíž řízení Marie s Ludvíkem projevovali pramálo zájmu.

A stejně tak ignorovali, jak se žije obyčejným lidem za zdmi paláce. Hospodářské problémy vyostřila v roce 1783 erupce islandské sopky Laki, která na několik let poznačila zemědělství, a lid začal strádat ještě víc. To všechno vedlo na konci 80. let k Velké francouzské revoluci, která v krvavé řežbě smetla z povrchu zemského nejen monarchii.

Blíž k lidu?

Stavba rustikální Hameau de la Reine (Královnina vesnička) v roce 1783, tedy v době erupce Laki, byla ukázkou toho, v jakých sférách se pohybovala hlava Marie Antoinetty.

Podobná zařízení byla v majetku mnoha evropských monarchů a šlechticů, protože v nich hledali únik před přísným a rušných životem na svých dvorech. Jenže se nebudují v době, kdy země výrazně strádá.

Marie Antoinetta začala v zahradách Versailles budovat kostel, kolotoč nebo falešnou horu. A jako poslední přírůstek pro ni architekt Richard Mique vytvořil vesnici.

Její styl byl prostě rustikální, nevázal se k žádné době nebo regionu. Vesměs hrázděné domy měly doškové střechy. Působily dojmem, že se v nich bydlí celá desetiletí, takže nesly také falešné známky opakovaných oprav. A aby byl dojem dokonalý, na střechách byly vysázené různé rostliny, jejichž kořeny rozpad staveb mírně urychlovaly.

Marie Antoinetta farmářkou

Součástí vesnice byla i opravdová farma, na níž žila rodina Brussardů, která se starala o její denní chod a sezónní dělníky. Chovaly se tam prasata, krávy, kozy, králíky a pěstovala vojtěška, ječmen, pohanka, len nebo tuřín. Sama královna se zajímala o chod farmy, vodila sem třeba své děti, aby se podívaly i na jiný způsob života.

Jenže v té době už byla revoluce za rohem a tahle kratochvíle byla něco, co lid ohromně popuzovalo. Jednak z hlediska plýtvání prostředky a pak tady bylo několik pozoruhodných fám. Podle jedné z nich Marie Antoinetta chodila po farmě oblečena jako pastýřka, co bylo považováno za výsměch rolnickému způsobu života. Také prý měla interiéry budov zařízené extravagantně a zdi nechala pokrýt diamanty. Jenže když sem v roce 1789 vrazil revoluční výbor, nic extravagantního nenašel. Prý to všechno působilo skromně.

Marii Antoinettě to ovšem už nijak nepomůže a 16. října 1793 končí na gilotině.

Vesnička v následujících letech výrazně chátrá, byla postavena víc na efekt, než pro dlouhodobé užívání. O první rekonstrukci se zasadil Napoleon v letech 1810 až 1812, kdy ale byly zbourány nejvíc chátrající domy, včetně stodoly nebo mlékárny. Druhou rekonstrukci zaplatil v 30. letech minulého století John Rockefeller. Před dvaceti lety byla část vesnice znovu obnovena a následně došlo i na farmu, která v minulosti téměř zmizela. Dnes je domovem mnoha zvířat o než se starají charitativní organizace.

Na současnou podobu vesničky Marie Antoinetty se můžete podívat i do GALERIE:

Zdroje: apartmenttherapy.com, chateauversailles.fr

Nejčtenější články