Close search

Bláznivá rodinná historie: Britský herec John Cleese chtěl na matku poslat nájemného vraha

Showpix.cz Zdroj: Showpix.cz

John Cleese je britský národní poklad nejen kvůli tomu, že patřil mezi legendární Monty Pythony. Nesmírně působivé jsou i jeho sólo výstupy, v nichž míchá distingovanost gentlemana s opravdu černým humorem a neutuchající vitálností.

Jedním z jeho velkých témat je vztah k matce. Muriel Cleese byla jako nejmladší dítě ve velké rodině zvyklá na to, že se všechno točilo kolem ní. Čekalo se, že si vezme právníka nebo doktora, ale nakonec se vdala za obchodního cestujícího.

Otec s ní pak několik let nemluvil. Muriel své první a jediné dítě porodila ve čtyřicítce a Johnovi, o kterém je řeč, prý zvykla říkat, že nebyl v plánu a je vlastně nehoda.

Muž na drátě

John Cleese dává často k dobru zajímavou historku. Zvykli si s matkou volávat dvakrát týdně a jednoho dne mu říká, že se překvapivě cítí tak trochu na dně. „Nevím, co na tom bylo překvapivého, protože se cítila tak trochu na dně pětapadesát let," říká s vážnou tváří Cleese.

Nechcete, aby se vaše matka cítila takhle. Chcete, aby byla šťastná. Řekl jsem jí, že jestli se takhle bude cítit i na další týden, znám jednoho muže ve Fulhamu. Pokud budeš chtít, ale jen jestli to budeš opravdu chtít, může přijít a zabít tě..."

Na druhé straně zůstalo ticho a pak se Muriel šíleně rozesmála. Od té doby, až do její smrti, vždy, když měla špatnou náladu, zeptal se jí, jestli už má volat do Fulhamu.

Války s matkou

Muriel Cleese zemřela v roce 2002 ve věku 101 let. John říká, že její život se rozprostíral přes celé 20. století a vyjmenovává věci, které v jeho průběhu odehrály: „První světová válka, velká deprese, vzestup Hitlera a Stalina, druhá světová válka, atomová bomba, založení Izraele, studená válka, vesmírný věk... prošla tím vším. Ale bez toho, aby si něco všimla."

John ji ve své autobiografii No, nic... vykresluje jako praktickou ženu a pečující matku, ale také neustále kontrolující, neurotickou a sebestřednou osobu. Žila ve stavu velké úzkosti, hraničící s panikou, a kvůli tomu bylo složité s ní existovat.

Herec připisuje matce svojí sociální neobratnost, strach z rozpaků a problémy ve vztazích se ženami. V roce 2012 se ženil počtvrté, ale už to vypadá nadějně, možná se konečně vypořádal s matčiným odkazem.

Na pět nejdůležitějších žen Johna Cleese se můžete podívat do GALERIE:

 

 

Nejčtenější články