Close search

Důvod k rozvodu: Na neobvyklou příčinu upozorňuje mezinárodní studie. Vedl ji český vědec

Unsplash Zdroj: Unsplash

Neotřelý důvod k rozvodu popsal český vědec Jan Kabátek z University of Melbourne. Riziko prý roste, pokud máte doma dceru v pubertálním věku.

Magazín The Economist píše, že dcery, zejména pokud jsou prvorozené, byly dlouho považované za příčinu rozvodu. Silné důkazy o tom poskytlo několik amerických studií provedených od 80. let minulého století. Vědci se domnívali, že to je důsledek takzvaného efektu „preference syna“, který se v nejextrémnější podobě projevuje třeba potratem nebo vražděním dívek hned po narození. Jenže studie s názvem Dcery a rozvody, která vyšla v periodiku The Economic Journal, tento jev vysvětluje jiným způsobem.

Dcery a rozvody

Již zmiňovaný Jan Kábatek a jeho kolega David C. Ribar z Georgia State University v Atlantě ve své studii potvrzují, že mít prvorozenou dívku skutečně zvyšuje riziko rozvodu rodičů. Vychází z dat posbíraných v průběhu 10 let od 2 milionů holandských párů.

Na rozdíl od předchozích studií se ale zabývali také vlivem věku dívek. Ukázalo se, že riziko rozvodu se objevuje pouze v období dospívání prvorozené dívky. Než dosáhnou věku 12 let, dcery nejsou víc spojeny s rozcházejícími se páry než synové.

Pokud by otcové skutečně chtěli opustit rodinu, protože dávali přednost synům, určitě by na to nečekali 13 let," říká Kabátek pro The Economist. A proč je tedy zlomová hranice 12 let? Kabátek tvrdí, že se rodiče zřejmě víc hádají ohledně výchovy dospívajících dcer, než aby tak razantně řešili výchovu stejně starých synů.

Statistika rozvodu

Pohlaví prvorozeného dítěte nezamává se vztahem až do jeho 12 let. Když mají manželé nebo pár děti ve věku od 13 do 18 let, u rodičů s prvorozenými chlapci je pravděpodobnost rozvodu 10,7 %. U dívek je to 11,3 %.

To znamená, že až o 5 % víc párů jde od sebe, když mají nejstarší dceru. Toto číslo se zdvojnásobí v době, kdy je dívce 15 let. A kolem 18 roku začne klesat, aby se o rok později rozdíly úplně setřely.

Mimořádně zajímavý je v tomto ohledu fakt, že zvýšené riziko rozvodu prakticky neexistovalo, pokud otec vyrůstal se sestrou. Patrně to tedy představuje dobrou průpravu, respektive výchovu k prevenci rozvodu kvůli pubertální dceři.

Zdroje informací:
Academic.oup.com: Daughters and Divorce
Economist.com: Parents of daughters are more likely to divorce than those with sons

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu