Close search

Základy moderní etikety: Víte, jak se správně představit?

unshplash.com Zdroj: unshplash.com

Doba se mění a s ní i pravidla etikety. Ve většině případů můžete spoléhat na rady od guru Ladislava Špačka, ale existuje pár výjimek, které stojí za to znát a ve společnosti se podle nich řídit. Znalost etikety rozhoduje o prvním dojmu a může ovlivnit vaši šanci na úspěch. Jaká pravidla je nutné dodržet vždy a kde se přesně dané postupy etikety naopak uvolnily?

Kdo se má správně představit jako první?

V minulosti by taková situace nenastala a podle společenských norem by vás měla vždy představit třetí osoba. V dnešním světě toto pravidlo tak striktně neplatí a vy můžete tuto příležitost využít k vytvoření nových kontaktů. Vcházíte-li do společnosti a tušíte, že se budete seznamovat s novými lidmi, je vhodné řídit se jednoduchým základním pravidlem.

Vždy se představuje společensky méně významná osoba. Samotné představení se můžete zahájit například otázkou: "Dovolíte, abych se vám představil/a?" Tím se vyhnete nepříjemné situaci, během které se druhá osoba chystala třeba odejít. A kdo komu má správně podat ruku jako první? V tomto případě je tomu naopak: Ruku podává vždy ta osoba, která je ve společenském žebříčku postavena výše.

První dojem rozhoduje: Na co nezapomenout při pozdravu?

Přímé představení se nám umožňuje zazářit a zapůsobit na protějšek. Platí pravidlo, že se vždy musíte představit ve vzpřímené poloze a jméno vyslovit jasně a zřetelně tak, aby vám druhá osoba rozuměla a jméno si zapamatovala.

Pokud chcete zvýšit šanci, že si protějšek vaše jméno zapamatuje, zopakujte jej dvakrát, například tímto způsobem: "Moc rád vás poznávám. Jmenuji se Tomáš (mírná odmlka), Tomáš Nový." Pokud máte problém s pamatováním si jmen, existuje mnoho mnemotechnických pomůcek. Následuje potřesení rukou. Vždy se ujistěte, že vaše dlaň není nepříjemně vlhká, příliš studená a máte čisté a upravené nehty.

Žebříček obrácených hodnot

V momentě, kdy budete vstupovat do společnosti, ve které se mísí vaši známí a stejně tak lidé, které vidíte poprvé, je pravidlem, že se v první řade pozdravíte s ostatními hosty. Pokud přicházíte do společnosti a váš partner již vede neformální konverzaci, je slušné nejdříve pozdravit hostitele, poté ostatní hosty a na posledním místě je váš partner. Cílem je udělat správný první dojem na neznámé, což váš partner v tomto případě není. Nemusíte se cítit provinile, že váš partner byl pro jednou "odsunut na druhou kolej". Obecně ale platí: Všeho s mírou!

PAK PŘICHÁZÍ NA ŘADU STOLOVÁNÍ: JAKÉ ZÁSADY BY MĚLY BÝT DODRŽENY U STOLU? POKRAČUJTE VE ČTENÍ VE FOTOGALERII.

Nejčtenější články