Close search

Jste stydliví a máte problémy navazovat vztahy? Experti radí, jak to zlomit

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Stydliví lidé, kteří mají problémy navázat kontakt s okolím, to v životě rozhodně nemají jednoduché. Stud však čas od času pociťuje každý. Někdy tato emoce může fungovat jako hlavní brzda v pracovním nebo společenském rozvoji. Jak se v takových chvílích chovat?

Podle výzkumu známého amerického psychologa Philipa Zimbarda, kterého proslavil kontroverzní "Stanfordský vězeňský experiment", pociťuje stud v různých situacích přibližně 80 procent lidí. V devadesátých letech Zimbardo dokonce uvedl, že situace se začala zhoršovat vlivem moderních technologií. Ty lidem dávají možnost vyhýbat se přímému kontaktu.

Současnost přeje studu

Moderní technologie přináší mnoho pozitiv. Ruku v ruce s nimi však jdou i věci, které nám brání rozvoji. Týkají se například studu, se kterým byste se chtěli popasovat. Ať už půjdete na pouhý nákup, nemusíte už s nikým mluvit, pokud nechcete. Vždy můžete využít bankomatu, pokladen bez pokladního nebo on-line nákupu, kdy vám zboží přivezou domů.

Pro určitý druh socializace prostě mnohým v dnešní době postačí otevřít si sociální sítě a zhodnotit životy ostatních díky jejich příspěvkům. Krize ale nastane ve chvíli, kdy musíte v zaměstnání čelit určitému problému a hledat řešení situace.

Podle experta na komunikaci Michaela Thompsona, který promluvil pro server Business Insider, mohou i stydliví lidé překonat své obavy a ulehčit si život i práci. Stačí podle něj dodržovat pár základních pravidel, které většině lidí vštěpovali do hlavy ještě v dětském věku.

Všímejte si

Zbavit se studu je velmi náročné. Mnohdy také kvůli neočekávaným reakcím lidí, s nimiž se dostanete do kontaktu. Někdo může být unavený, naštvaný, nemocný, nebo naopak až příliš aktivní. Zkuste s lidmi navázat kontakt jednoduchým a nenáročným způsobem, který ale zároveň může ostatní naklonit na vaši stranu a vám poskytnout pocit určité jistoty.

Podle Thompsona je velmi důležité si lidí všímat. Co dělají, jak to dělají a kdo vůbec jsou. Nemusí se vůbec jednat o pracovní prostředí. Podívejte se na člověka, který vám nalévá kávu v restauraci, na člověka, který vám podrží dveře, a zkuste uznat jeho práci obyčejným poděkováním a vůbec uvědoměním si, že taková osoba existuje.

Druhá šance

Pro každého jedince, ať už stydlivého nebo ne, je důležité si uvědomit, že první dojem by neměl mít zásadní vliv na hodnocení daného člověka. Každý může mít špatný den. Takže pokud patříte k lidem, kteří se stydí s někým navázat kontakt a ten někdo se ještě ke všemu na vás ten den zamračil, zkuste ho ihned neodepisovat. Dejte člověku druhou šanci, protože příští týden se opět můžete setkat. A pokud bude vy nakloněni dialogu, může to pozitivně ovlivnit i vašeho zamračeného kolegu.

Naslouchejte

Pokud patříte mezi introverty, určitě jste také skvělým pozorovatelem, který umí naslouchat známým i kolegům. Zkuste tuto vlastnost využít ve svůj prospěch a poznávejte díky tomu lidi ve vašem okolí. Zapamatujte si jejich vlastnosti, hobby i zájmy a pro případnou další komunikaci již budete mít představu o tom, jakých témat se můžete držet.

CHCETE SE ZBAVIT STUDU? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE:

Nejčtenější články