Close search

Velké krádeže umění: Která významná díla se zlodějům podařilo odcizit?

Flickr Zdroj: Flickr

Saské město Drážďany zažilo minulé pondělí skutečný šok, když se do nového pracovního týdne probudilo skoro o jednu miliardu eur (25,6 miliardy korun) chudší. V noci z neděle na pondělí totiž neznámí pachatelé vykradli drážďanskou klenotnici Grünes Gewölbe a odnesli si tak velmi vzácné historické artefakty. Podobné krádeže ale bohužel nejsou ničím ojedinělým. Která významná umělecká díla se v minulosti zloději pokusili odcizit?

Unikátní umělecká díla k sobě lákají mnoho pozornosti a někdy může být takový zájem nechtěný. Své o tom nyní vědí v Drážďanech, kde postrádají několik vzácných artefaktů. Zloději si je minulý týden odnesli přímo z klenotnice a jejich hodnota se může údajně pohybovat až kolem jedné miliardy eur (25,6 miliard korun). Odcizení vzácného uměleckého díla však není ničím ojedinělým, moderní historie zná mnoho případů, kdy veřejnost malém přišla o skvosty nevyčíslitelné hodnoty.

Ztracená Mona Lisa

Kdo by neznal asi nejslavnější obraz na světě, Monu Lisu, který na začátku 16.století vytvořil renesanční umělec Leonardo Da Vinci? La Gioconda, jak se také dílo nazývá, je uměleckým skvostem, který vystavuje galerie Louvre v Paříži. O záhadný úsměv Mony Lisy ale mohli lidé navždy přijít. Zaměstnanec galerie, Vincento Peruggia, se 21. srpna 1911 neostýchal a obraz si z galerie odnesl. Tehdy mu stačilo plátno celkem menších rozměrů schovat po svým pláštěm. Lupič si dílo odnesl do svého pařížského bytu a pečlivě jej ukryl do kufru s dvojitým dnem. Monu Lisu galerie pohřešovala přes dva roky. Tehdy ji totiž zloděj nabídl obchodníkovi s uměním, který ho ale převezl a čin nahlásil na policii. Perrugia dostal sedmiměsíční trest a Mona Lisa se v roce 1914 vrátila do Louvru. Cena obrazu je nevyčíslitelná.

Vyhozený Picasso

V roce 2010 si vychytralý lupič odnesl z Muzea moderního umění města Paříže slavný obraz Pabla Picassa Le Pigeon aux petis pois. Zloděj tehdy hodil obraz do odpadkového koše, který vynesli dříve, než si ochranka stačila všimnout, že dílo zmizelo. Policie po obraze stále pátrá, nyní se jeho hodnota odhaduje na 26 milionů dolarů (585 milionů korun).

Velký bostonský lup

V roce 1990 se dva lupiči převlečení za policisty dostali v noci do bostonského muzea Isabella Stewart Gardner Museum, odkud si odnesli celkem 5 maleb od známého impresionistického malíře Edgara Degase, 3 díla od nizozemského malíře Rembrandta (Bouře na moři Galilejském, Dáma a pán v černém a Autoportrét), dílo Jana Vermeera, nebo malby Govaena Flincka (obraz Krajina s obeliskem), Eduarda Maneta. Celková hodnota odcizených Dobrazů se tehdy vyšplhala na 300 milionů dolarů. Do pátrání se zapojila americká vyšetřovací služba FBI. Ani jim se však nepodařilo naleznout všechna díla, jelikož v muzeu doteď visí několik prázdných rámů.

Pohřešovaný Van Gogh

V roce 1884 namaloval známý nizozemský malíř, Vincent van Gogh, obraz pro svoji matku, který zobrazoval kostel, ve kterém působil jeho otec jako kazatel. Van Gogh jej vytvořil, jelikož si jeho matka tehdy zlomila nohu, ale obraz v roce 1885 přepracoval a přidal na plátno truchlící postavy. V tom roce totiž zemřel jeho otec.  V roce 2002 neznámí pachatelé ukradli jeho dílo "Congregation Leaving the Reformed Church in Nuenen" z Muzea Van Gogha v Amsterdamu. V roce 2016 jej policie vypátrala a dílo se tak vrátilo na své právoplatné místo.

PODÍVEJTE SE NA DÍLA, KTERÁ SE ZLODĚJŮM PODAŘILO ODCIZIT:

Nejčtenější články