Close search

Poslední polibek: Slavná špionka Mata Hari se na svou popravu elegantně oblékla a pak laškovala s vojáky

Wikimedia Commons/HERITAGE/GETTY IMAGES/Bettmann Archive, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/HERITAGE/GETTY IMAGES/Bettmann Archive, Public domain

Mata Hari, legendární tanečnice, milenka a špionka, byla zastřelena 15. října 1917. Zčásti i proto, že francouzská armáda potřebovala najít obětního beránka pro svá selhání.

Fotografie v úvodu článku od sebe dělí 11 let. Vlevo je mladá žena, která si uvědomuje svoje půvaby, jichž využívala celý život. A vpravo je také ona, jen si je krátce po zatčení dobře vědoma toho, že se blíží její konec.

Tanec na minovém poli

Mata Hari, původním jménem Margaretha Geertruida Zelle, vedla pestrý život, který si navíc tak trochu přibarvovala. Dívka z Nizozemska se prezentovala jako orientální tanečnice z Indie, kde ji vychovali kněží a tančit se prý naučila na náboženských obřadech.

V realitě měla jako kurtizána díky svému půvabu vstup do mnoha prominentních ložnic. A po vypuknutí první světové války získávala informace hned pro dva znepřátelené státy - Německo a Francii. Vaz jí zlomila ta druhá činnost. V únoru 1917 padla do rukou francouzské armády, která měla už dlouho podezření, že Mata je špionka, která to hraje na víc stran. A byť proti ní nebyly žádné přímé důkazy, konečný verdikt soudu zněl - vina ze smrti 50 000 vojáků.

I když možná nikdy nebyla důležitou špionkou, a ani mezi jejími zásluhami nebylo to, z čeho si vyslechla obvinění, nepomohlo jí to. Francie totiž nezvládala válku a potřebovala svá selhání na někoho hodit. A ve vězení měla ženu s nevalnou pověstí, která to prý hrála na všechny strany...

Mata Hari za úsvitu

Přišli si pro ni 15. října 1917 krátce před úsvitem. Smrti čelila bez pout a odmítla si nechat zavázat oči. Prý ještě tuctu mužů z popravčí čety poslala vyzývavý polibek. Podle britského reportéra Henryho Walese, který byl aktu přítomen, se na svou poslední cestu oblékla elegantně. Měla černé punčochy, přes noční košili si oblékla hedvábné kimono a na vrch přehodila černý sametový plášť s kožešinovým límcem. Na hlavě měla velký černý klobouk s hedvábnou stužkou a mašlí, na rukou černé rukavice.

Když se ukázaly první sluneční paprsky, zazněly výstřely. Nezemřela teatrálně, jako tomu bývá ve filmech. Wales píše, že se pomalu sesunula na kolena, s hlavou vztyčenou a bez sebemenší změny výrazu ve tváři. „Na zlomek vteřiny se zdálo, že tam klečí a hledí přímo na ty, kteří jí vzali život. Potom padla dozadu a zůstala ležet s tváří otočenou k obloze."

Poddůstojník poté vytáhl revolver a vpálil jí do levého spánku kulku jistoty. Ať už byla skutečnost jakákoliv, Mata Hari odešla na věčnost jako nejslavnější špionka historie.

Zdroj: eyewitnesstohistory.com

Nejčtenější články