Close search

Mimozemský život u Jupitera? Na jeho měsíci Evropa je prý voda a v ní chobotnice

Wikimedia Commons/NASA/JPL/DLR, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/NASA/JPL/DLR, Public domain

Evropa, jak se jeden z 79 měsíců Jupitera jmenuje, má podle nejnovějších vědeckých poznatků velkou šanci na to, že pod jejími masivním ledovci je podzemní oceán a v něm život.

Na potvrzení těchto teorií si ale počkáme ještě několik řadu let. Informace, které o Evropě a prostředí na ní, zveřejnila Evropská kosmická agentura, totiž získala sonda Galileo v roce 2000.

Rzí prolezlá planeta?

Evropu objevil Galileo Galilei v 17. století a jméno dostala podle Európy, jedné z Diových milenek. Bůh, proměněný v hezkého býčka, se k ní dostal nikým nepoznán, a pak šokovanou dívku unesl na Krétu. Dala mu tři syny a následně ji donutil provdat se za krále Asteria. Ale aspoň její jméno nese jeden ze světadílů.

Jupiterův měsíc Evropa vypadá o něco méně poetičtěji. Na první pohled upoutá rezavohnědými rýhami a škrábanci, které si razí cestu po jeho povrchu. Jsou vyryté do vrstvy ledu dosahující šířky až několik kilometrů. Ve skutečnosti jsou tyto barevné čáry nemrznoucími částicemi a zbytek je téměř čirý led.

Právě pod tímto ledem by se měl nacházet oceán, v němž by potenciálně mohl být přítomný život.

Voda a chobotnice

Britská vědkyně Monica Grady, profesorka Planetárních a kosmických věd na Liverpool Hope University, se domnívá, že podzemní oceány Evropy ukrývají život, který by se dal nejlépe připodobnit pozemským chobotnicím.

Pokud je život na Marsu, budou to jenom malé bakterie. Ale myslím, že je větší šance najít vyšší formy života na Evropě. Možná podobné jako jsou chobotnice," říká Grady.

Všechno se podle ní soustřeďuje pod povrchem, který odstiňuje solární radiaci a zároveň tam můžou být dostupné částečky vody nezbytné pro život.

Na potvrzení, jestli je tomu opravdu tak, ale budeme muset čekat hodně dlouho. Evropská kosmická agentura sice připravuje sondu JUICE (JUpiter ICy moons Explorer, v překladu přibližně Průzkumník Jupiterových ledových měsíců), ale startovat má v roce 2022 a jen cesta k Jupiteru jí zabere sedm let.

Zdroje: ladailypost.com, dailymail.co.uk

Nejčtenější články