Close search

Měsíc ustoupí Drakonidům: Podzim bohatý na vesmírné události pokračuje neobvyklým rojem pomalých meteorů

Flickr.com/StarryEarth, CC BY-NC Zdroj: Flickr.com/StarryEarth, CC BY-NC

Říjnové vesmírné divadlo doplní obvykle méně nápadný meteorický roj Drakonid, jenž ale letos slibuje větší zážitek. Jeho vrchol nastane 8. října.

Noční obloha je bohatá na události. Vedle Marsu, který se přiblížil nejvíc v posledních letech, nebo jasně zářící Venuše, nabízí zajímavou podívanou také meteorický roj, který potrvá až do 10. října.

Nebeské divadlo

Astronomové doporučují dívat se na oblohu v průběhu celého týdne, vždy podvečer nebo za soumraku, není potřeba zůstat vzhůru až do rána. Nicméně nejlepší den k pozorování bude zítra, 8. října, kdy nastane maximum meteorického roje Drakonid. Očekává se 10 pomalých světelných stop za hodinu.

Mateřským tělesem Drakonidů je kometa 21P/Giacobini-Zinner, která obíhá kolem Slunce jednou za 6,5 roku a poprvé ji pozoroval 20. prosince 1900 astronom Michel Giacobini. Při dalším návratu v roce 1907 nebyla spatřena, ale v roce 1913 ji znovu zaznamenal Ernst Zinner, jehož příjmení doplňuje název komety. Pokud jde o samotný úkaz, Drakonidy se jmenují podle toho, že zdánlivě přichází ze směru souhvězdí Draka.

Jak na Drakonidy?

Oběžná dráha komety se k Zemi přiblíží každý rok kolem 8. října a i když se obvykle jedná o slabší meteorický roj, letos by podle odborníků mohl být atraktivnější. Drakonidy se pohybují pomaleji než většina meteoroidů, třeba v porovnání s Perseidami. Zatímco ty létají rychlostí 60 kilometrů za vteřinu, Drakonidy mají rychlost pouze třetinovou. Méně viditelný Měsíc, který teď couvá a jeho osvětlená plocha se zmenšuje, umožní lepší viditelnost i slabších meteorů.

A jak je nejlépe pozorovat? Ideální je klasicky se vyhnout místům s velkou koncentrací světelného smogu a mít k dispozici opravdu široký výhled na oblohu. Není potřeba žádné speciální vybavení, ale, jak upozorňují odborníci z NASA, sledování mimo obydlené území může až ztrojnásobit objem Drakonid, které uvidíte.

Zdroje: astro.cz, hvezdarna.zoo-vyskov.cz, cnn.com, hvezdarnaub.cz

Nejčtenější články