Close search

Příliš horká exoplaneta: WASP-121b válčí se svou hvězdou, kvůli které je na jejím povrchu teplota 2500 stupňů Celsia

NASA, Public domain Zdroj: NASA, Public domain

Exoplaneta WASP-121b byla objevena před pěti lety a byť jde o jeden z mála případů, kdy se mimo Zemi vyskytuje voda, kvůli tomu, že obíhá kolem své hvězdy mimořádně blízko, je na ní horko k nepřežití.

Průzkum exoplanet, tedy planet, které se nachází mimo naší sluneční soustavu, přináší v posledních letech spoustu mimořádně zajímavých objevů.

Extrémně horký obr

Pokud bychom WASP-121b chtěli dostat do nějakého měřítka, tak je přibližně 1,18krát větší než Jupiter, který je největší planetou naší sluneční soustavy. Nachází se ve vzdálenosti asi 850 světelných let od Země a obíhá kolem hvězdy WASP-121 v souhvězdí s názvem Lodní záď, které je jednou ze tří částí lodi Argo, na níž se podle legendy plavil Jason za zlatým rounem.

Je to první planeta mimo naší sluneční soustavy, na které byla zjištěna přítomnost vody, byť jen ve stratosféře, co je jedna z horních vrstev atmosféry. Obyvatelná rozhodně není, protože teplota na jejím povrchu je přibližně 2500 stupňů Celsia. WASP-121b totiž obíhá kolem své hvězdy až příliš blízko - 40x blíž, než je Země od Slunce a díky tomu oběhne svou hvězdu za 1,27 dne.

Podle NASA by ji po ještě větším přiblížení roztrhala gravitace hvězdy na kusy. Místo toho jí ale dopřála tak horké podmínky, že na povrchu planety sublimují kovy. Vědci jich tam v plynném skupenství našli sedm - železo, vanad, chrom, vápník, sodík, hořčík a nikl.

Umírající exoplaneta

Všechny kovy se odpařily v důsledku vysokých teplot převládajících na WASP-121b, čímž mimo jiné došlo k tomu, že vzduch na exoplanetě sestává z odpařených kovů," vysvětluje Jens Hoeijmakers z výzkumného centra PlanetS, které sdružuje odborníky z univerzit v Bernu, Ženevě a Curychu.

Hoeijmakers dodává, že se zařízeními, jako je třeba na příští rok chystaný Vesmírný dalekohled Jamese Webba se posunou výrazně dál. Za pomoci stejných technik, které vědci používají dnes, se místo pouhého detekování přítomnosti plynných kovů budou moct soustředit na známky života, jako je přítomnost vody, kyslíku a metanu.

Otázkou ale je, jestli to u WASP-121b stihnou. Exoplaneta je tak blízko své hvězdě, že se protáhla do šišatého tvaru míče na americký fotbal. Některé kovové výpary jsou uvolňovány do vesmíru, protože ztrácí svou atmosféru. A je také pravděpodobné, že samotnou planetu časem zničí gravitace hvězdy.

Zdroje: universetoday.com, nasa.gov

Nejčtenější články