Close search

Pravdivé lži: Špion Arnold Schwarzenegger a jeho řádění bylo dražší než první dva díly Terminátora dohromady

20th Century Fox Zdroj: 20th Century Fox

Pravdivé lži, remake francouzské komedie Podtrženo, sečteno!, jsou historicky prvním filmem, který stál přes sto milionů dolarů. Které další komedie si vyžádaly na natáčení obrovský balík?

Na začátku devadesátých let byl Arnold Schwarzenegger patrně největší hollywoodskou hvězdou. Když spojil síly s Jamesem Cameronem, se kterým natočil první dva díly mimořádně úspěšné série Terminátor, a vrhl se na komedii, byl divácký zájem dopředu zaručený.

A protože se oba, Schwarzenegger i Cameron, cítili při chuti, požádali studio 20th Century Fox o na tu dobu bezprecedentních 100 milionů dolarů (tehdy 2,88 miliardy korun).

Drahá zábava

První díl Terminátora (1984) vyšel na 6,5 milionu dolarů, odhady rozpočtu druhého, s podtitulem Den zúčtování (1991), se pohybují v rozmezí 94-102 milionů. I na horní hranici stály oba snímky dohromady 108,5 milionů dolarů.

Jde o akční filmy se sci-fi proprietami a v případě dvojky i o nadčasovou náloží drahých triků a efektů. Stejně ale, když o tři roky později Schwarzenegger s Cameronem točí remake francouzské komedie Podtrženo, sečteno! (1991), řeknou si o stovku. A podle některých zdrojů stály Pravdivé lži (1994) až 120 milionů.

V pořádku, Arnold tam létá stíhačkou, spousta věcí vybuchne a vůbec, ale na dobu vzniku šlo o takovou sumu, že si vyžádala zápis do Guinessovy knihy rekordů jako první film s rozpočtem 100 milionů dolarů.

Potvůrky z vesmíru

V žánru komedií se Pravdivé lži dodnes drží mezi nejdražšími, byť tou úplně nejnákladnější nejsou. Prvenství si patrně navždy uzmuli Muži v černém 3 (2012), kteří vyšli až na 225 milionů dolarů, co je moc také na sci-fi. Není úplně jasné, kolik z toho připadlo na herce, ale Will Smith si i díky podílu z tržeb přišel na 100 milionů dolarů, jako zatím jediný v historii.

Druhé místo drží Božský Evan (2007), v němž Steve Carell převzal žezlo po Jimu Carreym a jeho hitu Božský Bruce (2003). Carellovo řádění se zvířaty a moderní Noemovou archou si vyžádalo 175 milionů dolarů a tím se sice zapsalo mezi nejnákladnější komedie a nejdražší filmy všech dob, jenže také mezi největší propadáky. Ztráta se odhaduje na 87 až 100 milionů dolarů.

V zájmu navrácení rozpočtů do normálních vod se čtvrtí Muži v černém loni točili bez Willa Smitha. A Božský Evan pro jistotu pokračování nedostal.

Milionoví herci

Vztahová komedie Poznáš, až to přijde? (2010) s cenovkou 120 milionů dolarů? Neobsahuje speciální efekty nebo drahé futuristické kulisy, jen několik herců, kteří si za účast nechali dobře zaplatit. Patrně až 50 milionů z rozpočtu si dělili jenom oni: Reese Witherspoon (15), Jack Nicholson (12), Owen Wilson (10) a Paul Rudd (3). Režisér, autor scénáře a producent v jedné osobě, James L. Brooks, si měl přijít na deset milionů dolarů.

Rovnou stovku stály v roce 2005 Finty Dicka a Jane s Jimem Carreym, který brával za role minimálně 20 milionů, takže část rozpočtu byla pryč, ještě než se roztočily kamery. A těsně pod - 95 milionů - si vyžádal Sex ve městě 2 (2010). Ale tam velkou část rozpočtu spolkly honoráře hereček. Třeba Sarah Jessica Parker dostala předem 15 milionů dolarů a měla jako producentka a hlavní tvář projektu i dodatečný podíl na zisku.

Nejčtenější články