Close search

Pohodlí a soukromí za půl miliardy: NASA chystá test nové toalety pro kosmonauty

NASA Zdroj: NASA

Nejnovější model vesmírné toalety zamíří 29. září k Mezinárodní vesmírné stanici. Pokud se osvědčí, za pár let ji čekají cesty na Měsíc a na Mars.

Jde o jednu z nejstarších otázek letů do vesmíru: jak chodí astronauti na záchod? Kvůli nedostatku gravitace je totiž jedna ze základních lidských činností poněkud složitá. Ale ne neřešitelná.

NASA připravuje ostrý test nové toalety, která má před sebou velkou a vzdálenou budoucnost. Je o 65 % menší a o 40 % lehčí než aktuálně používané sociální zařízení a její výroba vyšla na 23 milionů dolarů, co je přibližně 530 milionů korun.

Univerzální toaleta

Zařízení Universal Waste Management System (UWMS), jehož název lze přeložit jako Univerzální systém pro nakládání s odpadky, zamíří 29. září k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v rámci doplňování zásob. Až se ověří jeho funkčnost, bude instalované také do modulu Orion, který patří pod misi Artemis II. Ta má vyslat astronauty na 10 dnů trvající cestu kolem Měsíce a zpět.

Slovo "univerzální" v názvu je důležité hned v několika ohledech. Koncept lze totiž snadno integrovat do různých kosmických lodí. Na vesmírné stanici, kde astronauti žijí a pracují delší dobu, bude přivádět upravenou moč do regeneračního systému, který recykluje tekutiny pro další použití. U misí s kratší dobou trvání, jako je Artemis II, odpad není předem ošetřen chemickými látkami a je uskladněn k likvidaci.

Káva z Marsu

Recyklujeme asi 90 % všech tekutin na bázi vody, včetně moči a potu," vysvětluje Jessica Meir, astronautka NASA. „To, co se snažíme udělat na palubě vesmírné stanice, je napodobení přirozeného vodního cyklu Země. A pokud jde o moč na ISS, dnešní káva je také káva zítřka!

Recyklace vody je nesmírně důležitá proto, aby se snížila nutnost doplňování zásob ze Země. První lunární mise nebudou dlouhé, takže nepotřebují složité systémy. Cesty na Mars a zpátky ale mají trvat přibližně 2 roky a budou se muset obejít bez doplnění zásob. Proto má NASA v plánu dosáhnout 98 % recyklace ještě před první marsovskou misí s lidskou posádkou.

Teorie vesmírné toalety

A jak to celé funguje? Kvůli absenci gravitace využívají vesmírné toalety proudění vzduchu k odvodu moči a výkalů do správných nádob. Novinkou je automatické spuštění proudění vzduchu při zvednutí víka toalety, což pomáhá také regulaci zápachu. Na základě požadavků astronautů má ergonomičtější design, který vyžaduje méně času na čištění a údržbu. Přibyly také nožní opěrky a držadla, díky kterým se zabrání vznášení. Stehenní popruhy, které byly na toaletě předtím, totiž astronautům moc nevyhovovaly.

Toaleta má také automatický spouštěcí systém, nikoli zapínač a vypínač jako současné modely. Většina nepoužitelného odpadu je naložena do nákladní lodi, která shoří při opětovném vstupu do atmosféry Země. V současné době se fekální odpad nezpracovává pro recyklaci vody, ale NASA zvažuje i tuto možnost.

Na další informace o nové vesmírné toaletě se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: nasa.gov

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu