Close search

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby: Co dělat, pokud onemocní někdo z vaší rodiny?

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Na začátku minulého století byla vzácným onemocněním, dnes je i kvůli zvyšující se dlouhověkosti na vzestupu. Nejen na to upozorňuje každý rok 21. září Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistik žije s demencí víc jako 100 000 Čechů a téměř 2/3 z nich mají Alzheimerovu chorobu. Ta představuje vůbec nejčastější typ demence u lidí starších 65 let.

Světová zdravotnická organizace udává globálně počet lidí s touto nemocí ve výši 50 milionů a do roku 2050 by se číslo mělo ztrojnásobit.

Jak na Alzheimera v rodině

Mezi největší problémy související s Alzheimerovou chorobou patří to, že zatím neexistuje účinná léčba na její zastavení, nemoc lze jenom zpomalit. Na testy také dochází včas méně lidí, takže když se projeví, je obvykle už v pokročilém stadiu.

Psychiatr Santosh Bangar připravil pro magazín Pinkvilla několik kroků, jak pomoct vašim blízkým, kteří už na Alzheimerovu chorobu trpí. Mezi časné příznaky řadí sklon k pravopisným chybám, větší zapomnětlivost, když člověk překročí hranici 60 let, neschopnost udržet a vést konverzaci, nebo obtížné pochopení toho, co se děje v okolí.

Důležité je podporovat své blízké s Alzheimerem v činnostech, které si vyberou sami. Tím zůstane zachována jejich nezávislost a sebevědomí. Samozřejmostí je zdravé stravování, alespoň lehké cvičení a udržování kontaktu s ostatními členy rodiny a přáteli, aby nemocní neměli pocit, že se ocitají na okraji.

O důležitosti pravidelnosti

Pacienti musí samozřejmě dostávat pravidelně léky a chodit na kontroly k lékaři. Pravidelnost jim ale prospívá i v dalších oblastech, jako je zapájení do běžných domácích činností typu vaření a úklid. Jde také o aktivity, které pomáhají trénovat mozek (luštění křížovek), nebo procvičují koordinaci těla (tanec). Neméně důležitá je pravidelná komunikace. Používejte krátké a jednoduché věty, ptejte se jich na nějaké události z jejich života, které si pamatují, a pobídněte je, ať je sami zkusí popsat. Povzbuďte je také k udržování očního kontaktu.

Všechno tohle je potřeba provádět s klidem a ohledem na jejich zdravotní stav. Pokud jim něco nepůjde, a že těch věcí bude, mohli by se vztekat sami na sebe a ztratit zájem o spolupráci. A to jim rozhodně nepomůže. Musíte jim tedy ukázat trpělivost a nechat všemu potřebný čas.

Nejen Alzheimerově chorobě lze předcházet správnou výživou. Na tipy se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: pinkvilla.com

Nejčtenější články