Close search

Máte problém s tím, jak vypadá vaše tělo? Podle britské studie za to může úzkost způsobená pandemií covid-19

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Kvůli pandemii covid-19 trávíme víc času doma a díváme se na televizi, kde ukazují samá krásná a ideální těla. A to vyvolává negativní myšlenky o vlastní postavě.

Negativní obraz vlastního těla je jednou z hlavních příčin poruch příjmu potravy, jako jsou anorexie a bulimie. Nová studie doplňuje již známé informace, které naznačují, že obavy z pandemie, distanční opatření a další zavedená pravidla přispívají k řadě vážných problémů spojených s duševním zdravím.

Když ideály škodí

Naše výsledky naznačují, že kromě dopadu viru samotného může pandemie vést také k nárůstu problémů s vnímáním vlastního těla. V některých případech to může mít velmi vážné následky, včetně vyvolání poruch příjmu potravy," vysvětluje Viren Swami, profesor sociální psychologie na Anglia Ruskin University a hlavní autor studie s názvem Stres a úzkost související s covid-19 jsou spojeny s negativním obrazem vlastního těla u dospělých ve Velké Británii.

Podle Swamiho za to může také fakt, že v průběhu jarního období, kdy jsme trávili víc času doma, jsme se také víc dívali na televizi nebo internet a byli častěji vystaveni hubeným a atletickým ideálům. V souvislosti s tím mohla snížená fyzická aktivita zvýšit výskyt negativních myšlenek o vlastní hmotnosti nebo tělesných křivkách.

Získali jsme tedy další úzkost a stres, co mohlo snížit funkčnost mechanismů, které obvykle používáme k zvládání negativních myšlenek.

Ženy chtějí zhubnout, muži nabrat svaly

Do studie se zapojilo 506 dospělých z Velké Británie, jejichž průměrný věk byl 34 let. Výsledkem je zjištění, že u žen se pandemické pocity úzkosti a stresu projevují ve větší touze po hubnutí. Když jsme ve stresu nebo pociťujeme úzkost, máme tendenci následovat genderově typické linie. Ženy mohly vnímat větší tlak na to, aby se přizpůsobily tradičně ženským rolím. Přijímání zpráv o sebezdokonalování mohlo vést k tomu, že byly nespokojené se svým tělem a víc toužily po hubenosti.

U mužů to je podobné, byť u nich jsou úzkost a stres související s covid-19 spojeny spíše s větší touhou po svalnatosti a nespokojeností s vlastním tělesným tukem. Pokud jde o mužské tělesné ideály, obvykle se zdůrazňují houževnatost, soběstačnost a snaha o dosažení určitého statusu, co může vést k tomu, aby kladli větší důraz na svalnatost.

Zdroje: aru.ac.uk, sciencedirect.com

Nejčtenější články