Close search

Ludvík XVI.: O smrti francouzského krále rozhodl i hlas jeho bratrance Ludvíka Filipa

Wikimedia Commons/Charles Benazech, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Charles Benazech, Public domain

Ludvík XVI. byl francouzský král a manžel Marie Antoinetty. Kvůli finančním potížím země se pokoušel o reformy, ale neúspěšně. A když i kvůli tomu vypukla Velká francouzská revoluce, byl prohlášen za vlastizrádce a 21. ledna 1793 jej veřejně popravili gilotinou.

Přestože se honosil tituly Z Boží vůle nejkřesťanštější Král Francie a Navarry, spolukníže Andorry a Král Francouzů, Ludvík XVI. neskončil moc slavně. Byl obviněn ze spiknutí s cizími mocnostmi a zamířil na popraviště.

Potíže Ludvíka XVI.

Když v roce 1774 nastoupil Ludvík XVI. na francouzský trůn, spadl rovnou po hlavě do potíží, které měly kořeny ještě v časech vlády jeho dědečka Ludvíka XV. Ten totiž zanechal zemi v obřích dluzích.

Nový král podle historiků nebyl tím nejvhodnějším, kdo by dokázal vyřešit finanční krizi, a také na to doplatil. Potíž byla třeba v tom, že daně platili lidé, dnes bychom asi řekli střední vrstva, ale šlechta a majitelé majetků byli od nich osvobozeni.

V roce 1789 podnikl poslední zoufalý pokus tím, že přislíbil svolání takzvaných generálních stavů - šlechty, duchovenstva a prostého lidu. K něčemu takovému došlo naposled v roce 1614. Jenže to vlastně odstartovalo Velkou francouzskou revoluci. Násilí vypuklo 14. července 1789, když Pařížané zaútočili na Bastilu, protože se domnívali, že je v ní skladována munice.

Smrt Ludvíka XVI.

Od té doby král jen ustupoval lidu. Když v říjnu 1789 dav pochodoval na Versailles, Ludvík XVI. a Marie Antoinetta se přestěhovali se do Tuileries. V červnu 1791 byl odpor vůči královskému páru tak prudký, že oba byli nuceni uprchnout do Rakouska.

Jenže u městečka Varennes je údajně poznal poštmistr a král i s chotí skončili ve vězení. Důvod? Vlastizrada. Když se pak v Národním konventu, což byl nejvyšší zákonodární orgán ve Francii, bouřlivě diskutovalo o králově osudu, vůdce revoluce Maximilien Robespierre pronesl tato slova: „Pokud jde o mne, příčí se mi trest smrti a k Ludvíkovi necítím lásku ani nenávist. S bolestí ale vyslovuji osudnou pravdu: je lépe, aby zemřel Ludvík, než aby zahynulo 100 tisíc poctivých občanů...

A tak se i stalo. O smrti Ludvíka XVI. se následně hlasovalo v Národním konventu a prošla o jeden hlas. Mezi těmi, kdo byli za, se nacházel i vévoda Ludvík Filip, králův bratranec. Ludvík XVI. skončil na gilotině 21. ledna 1793 a o devět měsíců později jej následovala i Marie Antoinetta.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ludvík XVI.
History.com: King Louis XVI executed

Nejčtenější články