Close search

Překvapující psychologické důvody, proč nás nutí mozek prokrastinovat

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Chorobné odkládání práce na později vyplněný koukáním na videa roztomilých koťátek na internetu, skrolováním Instagrame... (doplňte dle libosti). Novodobý (zlo)zvyk, kterému propadá stále více jedinců. Zatímco před 40 lety prokrastinovallo 5 % populace, nyní je čísto mnohem vyšíí. Až třetina populace prokrastinuje. Čím to je?

Sveďme to na perfekcismus

Proč prokrastinujeme? Možná jste perfekcionista a mysl podvědomě vyžaduje perfektní výsledek. Možná se bojíte, že uděláte chybu, že vás okolí odsoudí, nebo že zklamete sebe. Tento typ nastavení mysli perfektně popisuje Carol Dwick, autorka bestselleru Nastavení mysli. Jakákoliv aktivita, ve které si člověk 100 % věří, nepovede ve svém konečném důsledku k prokrastinaci.

Rozporcujte slona

Jedna z dalších příčin, proč ztrácíme koncentraci a odkládáme věci na později je jasná: daný úkol je v naší mysli příliš velký a jeho dokončení se jeví takřka nemožné. V takové situaci je vhodné si vyhradit čas a rozpracovat si jednotlivé úkony, které vedou k dokončení daného projektu. Čím menší čas na jednotlivém úkonu strávíte, tím lépe. Pak můžete odškrkávat z to-do listu a popravdě, kdo toto nemiluje?

Nedostatek motivace

A jsme zase u otázky: PROČ? Činnost, která nás nebaví, vede k prokrastinaci. Nebylo by lepší si najít takovou práci, která vás bude bavit? Studie publikována The National Academics of Sciences, Engineering, and Medicine se na tuto otázku zaměřila a zjistila zajímavý poznatek: motivace je složená ze dvou komponentů-sebevědomí daného člověka a nastavení cíle. Pokud si cíl vytyčíte sami a budete v něj věřit s mnohem větší pravděpodobností jej splníte, než když je daný cíl pouze předložen od šéfa.

Jak bojovat proti prokrastinaci? POKRAČUJTE VE ČTENÍ VE FOTOGALERII.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu