Close search

Jaké chyby dělají absolventi při hledání práce?

Pixabay Zdroj: Pixabay

V dnešní době je sice na pracovním trhu dostatek volných pozic, přesto zaměstnavatelé často hledají lidi s určitými zkušenostmi. Pro mladého absolventa, který teprve ukončil studium, tak po obdržení diplomu začíná první skutečný boj o pracovní pozici, během kterého může narazit na mnohé překážky. Jakých chyb, které je ve výsledku stojí vysněné místo, se mladí lidé dopouštějí?

Přechod ze studijního života do toho běžného dospělého nemusí být pro mladé lidi jednoduchý. Pokud si při studiu třeba ani nepřivydělávali pomocí různých brigád, pak může mnohé z nich během hledání zaměstnání čekat skutečný šok. V práci sice zaměstnanci také plní své úkoly a musejí je odevzdávat včas nadřízenému, avšak být úspěšným pracovníkem není tak jednoduché se naučit. Mnozí absolventi ze začátku dělají chyby, které jim brání najít si zaměstnání na plný úvazek.

NA ČASTÉ CHYBY ABSOLVENTŮ SE PODÍVEJTE DO FOTOGALERIE:

Málo zkušeností

Malé množství pracovních zkušeností může čerstvému absolventovi způsobit potíže při hledání práce. Je dobré, když si uchazeč o zaměstnání bude moci do životopisu napsat alespoň několik dlouhodobých brigád, které navštěvoval během studia. Pro potencionálního zaměstnavatele je už to signál, že absolvent má alespoň počáteční pracovní zkušenosti.

Špatný pohovor

Podceňování osobního pohovoru se rozhodně nevyplácí jak pro absolventa, tak i pro běžného uchazeče. Je vždy důležité přijít včas, být vhodně oblečený, mít dobré znalosti o společnosti, ve které se ucházíte o zaměstnání a rozhodně mít reálné představy o platu pro začínajícího pracovníka.

Nedostatek zodpovědnosti

Mladí zaměstnanci jsou zvyklí být neustále online, a tak i během pracovní doby používají sociální sítě pro osobní potřeby. To v zaměstnání rozhodně není vhodné a žádoucí. Na druhou stranu jsou absolventi zvyklí rychle reagovat na emaily a řešit aktuální zadání. Problémy nastávají v dlouhodobém výhledu.

Nadměrná očekávání

Mnozí absolventi mají při nástupu do prvního plnohodnotného zaměstnání často očekávání, která neodpovídají skutečnosti. Bohužel jim také chybí trpělivost a snaha přečkat počáteční období a pomalu se posouvat ke své vysněné pozici nebo práci. Mladí zaměstnanci mají také tendenci často měnit práci, když se jim něco nelíbí a hledat své štěstí jinde. Bohužel po několika podobných pokusech se jim tato činnost může vymstít, jelikož personalisté neradi vidí, že se zaměstnanec nedokáže delší dobu udržet u jedné konkrétní společnosti. Podobný uchazeč totiž vyvolává dojem přelétavého a nezodpovědného zaměstnance.

Nejčtenější články