Close search

I miliardáři mají problémy: Kdo v roce 2019 přišel o svůj vysoký status a peníze?

flickr Zdroj: flickr

Rozvíjet vlastní podnikání je jako bruslit na tenkém ledě. Každá chyba totiž může společnost poškodit nebo se pro ni dokonce stát osudovou. Někteří úspěšní miliardáři se o tom přesvědčili i letos, kdy několik z nich přišlo kvůli potížím o svůj vysoký status.

I když majetek v hodnotě několika miliard by většině lidí na planetě vystačil do konce života, podnikatelé, kteří dosáhli takového úspěchu chtějí často pracovat dál a svoji společnost rozvíjet. Bohužel i ti zkušení někdy šlápnou vedle a následně jim nezbude nic jiného, než počítat ztráty ve své firmě i na vlastním majetku. Připravili jsme pro vás výběr několika dolarových miliardářů, kteří kvůli problémům ve svých firmách utrpěli velké finanční ztráty.

Strmý pád WeWorku

Nejvýraznějším finančním propadem za rok 2019 se zcela jistě stal startup WeWork, který se dříve mohl pyšnit hodnotou 47 miliard dolarů (1 bilion korun), v čele se svým zakladatelem Adamem Neumannem. Ze zajímavého a lákavého podniku, který vznikl v roce 2010 a dělal si plány na ovládnutí pracovní sféry, a který posbíral více než 14 miliard dolarů (315 miliard korun) od investorů, se skoro ze dne na den stala noční můra každého podnikatele. Ve chvíli, kdy se WeWork rozhodl jít na burzu, odkryl informace o svých financích. Tehdy se zjistilo, že startup utrácel peníze takovou rychlostí, že bez velké finanční pomoci by mu hrozily existenční problémy. Kvůli této situaci značné finanční ztráty utrpěl i sám Neumann, jehož majetek se nyní odhaduje na 600 milionů dolarů (13,5 miliardy korun) z původních 3,5 miliardy dolarů (79 miliard korun). Je možné, že Neumann si brzy pomůže díky bankovní podpoře a možná si opět vrátí status dolarového miliardáře.

Hromadné problémy startupu

Podobně jako Adam Neumann doplatil na finanční situaci společnosti WeWork i další její spoluzakladatel Miguel McKelvey. Jeho jmění také zažilo velké otřesy a ztráty, jelikož kvůli oznámení o vstupu svého startupu na burzu přišel o odhadovaný majetek v hodnotě 2,9 miliard dolarů (65 miliard korun). Nyní se možná hodnota jeho majetku pohybuje „pouze“ okolo 400 milionů dolarů (9 miliard korun).

RyanAir jako na houpačce

CEO letecké společnosti RyanAir Michael O'Leary v roce 2019 také zažívá krušné časy. Ředitel levných aerolinek, který na své pozici působí od roku 1994 se stihl za tu dobu stát miliardářem s odhadovanou hodnotou majetku okolo 1,1 miliardy dolarů (25 miliard korun). Firma RyanAir se ale poslední dobou potýká s určitými nesnázemi jako stávkami pilotů nebo klesajícími příjmy. Tyto problémy mají negativní vliv na ceny akcií a jejich hodnota nyní klesá. Tato skutečnost ovlivňuje i majetek ředitele společnosti, proto se O'Leary v tomto roce musel rozloučit se statusem miliardáře.

Zklamání u těstovin Barilla

Tři dědicové společnosti Barilla, která se po celém světě proslavila výrobou těstovin, přišli podle magazínu Forbes o svůj status miliardářů. Zatímco ještě v roce 2018 se sourozenci Emanuella Guido a Luca a Paolo Barilla mohli každý pochlubit majetkem okolo 1,5 miliardy dolarů (34 miliardy korun), nyní se podle Forbesu již mezi miliardáře řadit nemohou.

NA MILIARDÁŘE, KTEŘÍ PŘIŠLI O SVŮJ VYSOKÝ STATUS I PENÍZE SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články