Close search

Krátkozrakost má i jeden nevšední důvod: Podle vědců za to může vzdělání

Freepik Zdroj: Freepik

Odborníci tvrdí, že počet krátkozrakých v posledních letech roste. V České republice je na vzestupu také a podle odhadů by v roce 2025 mohla být krátkozraká polovina světové populace. Důvodů je několik. Mezi ty, které překvapují nejvíc, se podle BBC řadí vzdělání.

BBC uvádí jako přiklad Singapur, kde se koncem 20. století začal zlepšovat život a přístup ke vzdělání lidem otevíral brány k prosperitě. Jenže ruku v ruce s tím šel i méně pozitivní trend: stále více dětí se stávalo krátkozrakými. Dnes je zde míra krátkozrakosti u mladých dospělých kolem 80 % a Singapuru se říká i „hlavní město krátkozrakosti“.

Krátkozrakost na vzestupu

"Situaci v posledních letech zhoršila covidová doba, kdy byly děti doma na online výuce, při níž používaly notebooky, tablety a mobily, tedy přístroje, na které se musejí koukat zblízka," vysvětluje pro iDnes Kateřina Myslík Manethová, primářka očního oddělení pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice. Tento stav nazývá „epidemií“ dětské krátkozrakosti.

Díky BBC se můžeme podívat na čísla ze světa. V USA je asi 40 % dospělých krátkozrakých a čísla rostou i ve Velké Británii. Ovšem to není nic proti Asii. Mezi dospívajícími a mladými dospělými v Jižní Koreji, na Tchaj-wanu a v pevninské Číně jde o rozmezí 84 % a 97 %. Pokud to bude pokračovat jako dosud, v roce 2050 bude krátkozraká polovina světové populace.

Nejdůležitějším faktorem této epidemie je změna životního stylu, zejména nedostatek času tráveného venku a zaměření na blízké předměty, jde hlavně o čtení či elektroniku. Toto pomáhá vysvětlit, proč jeden jinak veskrze pozitivní trend v životě dětí, tedy vzdělání, neúmyslně zhoršil šíření krátkozrakosti. Dlouhé hodiny strávené ve třídách škodí očím.

Pro oči je důležitý pobyt venku

"Ukázalo se, že vzdělání způsobuje krátkozrakost. Máme podezření, že je za tím čtení a trávení většího množství času uvnitř. Každý rok dokončeného vzdělání zvyšuje očekávanou míru krátkozrakosti," říká pro BBC Neema Ghorbani-Mojarrad z Univerzity v Bradfordu.

S trochou zjednodušení se dá říct, že jsme vyměnili pobyt venku za pobyt uvnitř, abychom byli vzdělanější a měli se lépe. Teď za to platíme krátkozrakostí. Důsledky se dají zvrátit jen obtížně. V Singapuru zkoušejí v předškolních zařízeních prodlužovat počet hodin strávených venku. Na školách to není tak jednoduché, protože mají přeplněné rozvrhy.

Stejně ale plánují dostat žáky a studenty víc ven. "Před třemi lety jsme nevěděli, jak důležité je sluneční světlo. Nechceme, aby se pozornost soustředila pouze na oči: jde o celé tělo a dobré duševní zdraví. Chceme, aby naše děti vedly zdravý život," dodává Audrey Chia ze Singapurského národního očního centra

Zdroje informací:
BBC.com: Why short-sightedness is on the rise
Idnes.cz: Podle odhadů bude polovina populace krátkozraká, varuje primářka

Nejčtenější články