Close search

Šest galaxií v pavučině: Obrovská černá díra spřádá gravitační síť, která patří k nejstarším záhadám vesmíru

ESO/L. Calçada Zdroj: ESO/L. Calçada

Superhmotná černá díra vznikla asi 900 milionů let po velkém třesku. Astronomové dodnes nemají dobré vysvětlení pro její existenci.

Vědci z italského Národního astrofyzikálního ústavu (INAF) se domnívají, že útvar na fotografii, kvasar pojmenovaný SDSS J103027.09+052455.0, vznikl 900 milionů let po velkém třesku. To z něj dělá první seskupení tohoto druhu, které bylo objeveno z období úvodní miliardy let existence vesmíru.

Galaktická pavučina

Galaxie jsou uvězněny v síti plynu, která je víc než 300krát větší v porovnání s naší domovskou Mléčná dráhou. Byla objevena díky Evropské jižní observatoři (ESO) a její soustavě dalekohledů VLT, co je zkratka pro ne úplně invenční pojmenování Very Large Telescope, respektive Velmi velký teleskop.

Uprostřed sítě dlí superhmotná černá díra, která k sobě přitahuje galaxie ohromnou gravitační sílou. Jde o mimořádně důležitý objev, protože odborníci dlouho nedokázali přijít na to, jak tyto černé díry získají objem.

Naše práce vložila důležitý kus do převážně neúplné skládačky, kterou představuje tvorba a růst extrémních a relativně hojných objektů tak rychle po velkém třesku,“ vysvětluje Roberto Gilli, astronom z INAF a spoluautor objevu.

Zpátky v čase

Podle astronomů z INAF hnala výzkum dopředu hlavně touha porozumět jednomu z nejkomplikovanějších astronomických objektů - superhmotné černé díře z období počátků vesmíru. Dodnes totiž nemají dobré vysvětlení pro jejich existenci.

Vlákna kosmického webu jsou jako vlákna pavučiny. Galaxie se objevují a rostou tam, kde se vlákna protínají. A kolem těchto vláken mohou proudit plyny, které teoreticky dodávají energii galaxiím, ale také centrálním superhmotným černým dírám,“ objasňuje další astronom Marco Mignoli způsob, jak může černá díra získat takovou masu hmoty. Ta v SDSS J103027.09+052455.0, svítí mimořádně jasně, protože pohlcuje energii ze svého okolí. Pokud jde o šest galaxií kolem ní, na fotografii patrně vidíme jen ty nejzářivější. V jejich okolí se můžou nacházet další méně výkonné galaxie.

Zdroje: eso.org, ladbible.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu