Close search

Isaac Singer: Bigamista, který dal ženám legendární singrovky

Archiv Zdroj: Archiv

Mít doma pravou singrovku byl sen našich prababiček. Když si totiž americký vynálezce Isaac Merritt Singer nechal 12. srpna 1851 (tedy přesně před 168 lety) patentovat revoluční způsob šití, usnadnil tím práci hospodyňkám po celém světě. Zbohatl, postavil si honosné sídlo a několikrát se oženil, dokonce prý s více ženami najednou. Byl za to i vězení...

Neobvyklý životní příběh Isaaca Singera začal 27. 10. 1811, kdy se narodil v americkém Pittstownu do rodiny židovsko-německého emigranta. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že z něj bude vynálezce, jehož jméno bude pojmem i v jedenadvacátém století.

Začínal jako herec

V deseti letech sice nastoupil jako učeň do dílny svého bratra, nicméně po pár letech všeho nechal a po vyučení se živil jako herec pod uměleckým jménem Merritt. Herectví moc nevynášelo, takže při něm stále něco vymýšlel. První patent, původně na vrtačku kamene, prodal, aby se mohl vrátit k herectví a neživořit přitom. Pak ale přišel rok 1851, kdy se mu podařilo zdokonalit tehdejší šicí stroj tak, že okamžitě získal patent na první dodnes světově proslulou "singrovku".

Vynálezce a obchodník

Kromě toho, že byl Isaac skvělý vynálezce, měl i velký obchodní talent, který bezesporu přispěl k věhlasu firmy Singer. Ve své době totiž začal se splátkovým prodejem šicího stroje, takže na něj měly peníze i ženy z dělnických vrstev. Způsobil revoluci jak v životním stylu nižších vrstev, tak v obchodních praktikách, neboť splátkový prodej spotřebního zboží brzy zahrnul do spotřebního životního stylu i dělníků a zejména jejich žen. A ty ho za něj opravdu milovaly, šít doma totiž nikdy nebylo tak jednoduché.

Díky singrovkám začaly vznikat i nové šicí dílny. Jeho firma tak rostla a brzy měla pobočky na několika místech Ameriky. K úspěchu a rozmachu společnosti přispěla i první cena ze světové výstavy v Paříži 1855.

Milovník žen

Singer byl ale nejen skvělý obchodní a vynálezce, ale i velký milovník žen. Milenky se kolem úspěšného a pohledného muže jen točily, to mu ale nestačilo. Jeho druhá žena ho obvinila z bigamie a Singer skončil ve vazbě. Ven mu pomohla tučná kauce. Oženil se potřetí a odstěhoval se i s novomanželkou do Evropy, kde ovšem následovaly ještě dvě svatby. Singer žil v Paříži a Londýně, kde zakládal fabriky na výrobu šicích strojů. Pobočku měl i v Brazílii a jeho firma I. M. Singer & Co. se stala jednou z prvních nadnárodních společností. Funguje dodnes se zastoupením ve 150 státech světa.

Užíval si bohatství

Kromě žen miloval Singer i okázalý způsob života. Koneckonců peněz na něj měl dost. Pořádal velkolepé večírky, byl mecenášem umění. V Paigntownu v Anglii si nechal postavit honosný dům s více než stovkou pokojů, které byly neustále plné i hereckých spolků, protože divadlo bylo Singrovou vášní. Na svém sídle i tento výjimečný muž ve věku 63 let zemřel a je pohřben v nedalekém Torquay.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA ZAJÍMAVOSTI O ŽIVOTĚ NEVŠEDNÍHO VYNÁLEZCE:

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu