Close search

Zatmění Slunce v říši zvířat: Želvy se páří, žirafy zmatkují a čmeláci ztichnou

Unsplash Zdroj: Unsplash

Zatmění Slunce je jev, který dnes už asi nepřekvapí žádného člověka. Uvažovali jste někdy nad tím, jak vplývá na zvířata? Podle BBC to s jejich životy dokáže docela zamávat.

V roce 1932 se entomolog William Wheeler rozhodl v Nové Anglii zjistit, co zatmění Slunce udělá s přírodou. Do místních novin si zadal inzeráty a zaplatil několika lidem, aby zaznamenávali chování zvířat během zatmění. Díky tomu shromáždil víc než 500 záznamů mapujících změny v chování ptáků, savců a hmyzu. Lidé mu hlásili, že se ozývali cvrčci, sovy houkaly a včely se vracely do úlů...

Všímají si zvířata zatmění Slunce?

Wheelerův experiment vědci zopakovali v roce 2017, kdy zatmění Slunce trvalo dvě minuty a 42 sekund. Jejich poznatky jsou o něco zajímavější. Třeba ve státech Oregon, Idaho a Missouri přestali bzučet čmeláci.

Adam Hartstone-Rose ze zoo v Jižní Karolíně vzpomíná pro BBC, že v roce 2017 medvědi grizzly zatmění v podstatě prospali. Noční ptáci, jako je třeba lelkoun soví, byli zmatení a pustili se do hledání potravy. Když se Slunce opět ukázalo, vrátili se do korun stromů a odpočívali.

Žirafy, které jsou obvykle velice klidné a uvolněné, začaly běžet, jako když je ve volné přírodě vyleká dravec nebo nějaké vozidlo. "Normálně jsou želvy dost usedlá a nepříliš výrazná zvířata. Ale v průběhu zatmění se staly extrovertnějšími a aktivnějšími, spontánně se pářily..." dodává Harstone-Rose.

Zdroje informací:
BBC.com: Why some animals get agitated during a solar eclipse
Jstor.org: Observations on the Behavior of Animals during the Total Solar Eclipse of August 31, 1932

Nejčtenější články