Close search

Je to kluk a má roh: Zvířecí království Walta Disneyho přivítalo na svět mládě vzácného nosorožce bílého

Walt Disney World Resort Zdroj: Walt Disney World Resort

Ve floridském zábavním parku Walt Disney World Resort se narodil 68 kilogramů vážící sameček ohroženého nosorožce bílého. Další jsou na cestě.

Po 16 měsíců trvající březosti se Kendi, která byla prvním nosorožcem bílým narozeným ve Zvířecím království (Disney's Animal Kingdom) na Floridě, narodil kluk.

Jde o jedenáctého bílého nosorožce, jenž přišel na svět v tomto zábavnímu parku.

Nosorožec bílý v ohrožení

Mláděti a matce se pod dohledem ošetřovatelů vede dobře. A zatímco nosorožci jsou od přírody společenští, tento odpočívá, pije mléko a drží se své matky,“ stojí v prohlášení zábavního parku.

Kendi byli spářena se samcem Duganem prostřednictvím programu přežití druhů, kterým Asociace zoologických zahrad a akvárií dohlíží na odpovědný chov ohrožených zvířat. Nosorožec bílý, známý také jako nosorožec tuponosý, totiž ve volné přírodě čelí mnoha rizikům. Zatímco jeho severní poddruh už prakticky vymřel, populaci jižního se povedlo rozšířit na tisíce kusů.

Poslední dva zástupci severního nosorožce bílého, samice Fatu a Najin, žijí v Keni a jsou pod nepřetržitým dohledem. Poslední samec jménem Súdán byl ze zdravotních důvodů utracen v roce 2018. Jeho spermiemi jsou oplodněna vajíčka dvou zbývajících samic a možná se časem povede přivést na svět mládě.

Čekání na nosorožce

Jak připomíná zpravodajský portál CNN, nosorožci jsou stále v hledáčku pytláků poháněných asijskými zákazníky, kteří věří, že rohy léčí různá onemocnění. A jde o obchod lukrativnější než drogy. Dalším nebezpečím je podle Světového fondu na ochranu přírody rozšiřování zemědělství a lidských sídel.

Disneyho přírůstek vážil po narození 68 kilogramů a až se osmělí, čeká ho setkání se zbytkem skupiny na savaně, co je část Zvířecího království, kde můžou návštěvníci sledovat divoká zvířata v téměř přirozených podmínkách. A pokud vše půjde dobře, v příštím roce přijdou ve stejném zábavním parku na svět další dvě mláďata nosorožce bílého.

Mimochodem, slovo bílý v názvu nemá nic společného s barvou. Vychází z afrikánského slova weit nebo wide, tedy široký a odkazuje na tlamu zvířete. I proto se mu někdy říká nosorožec širokohubý.

Na unikátní fotografie mláděte nosorožce bílého se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: cnn.com, abcnews.go.com, wdwnews.com

Nejčtenější články