Close search

Začínali od nuly jako cizinci, přesto vydělali miliardy. Kteří podnikatelé uspěli za velkou louží?

wikimedia Zdroj: wikimedia

Ve Spojených státech amerických žije největší počet dolarových miliardářů. Ne všichni tito úspěšní podnikatelé se ale v USA narodili. Někteří do Ameriky přijeli pouze studovat, jiní se přistěhovali jako malé děti se svými rodinami. Kdo dosáhl úspěchu až potom, co si doma sbalil kufry?

Imigrace je jedním z nejsložitějších a nejnáročnějších procesů, kterými si v životě může jedinec projít. Nalezení důstojného života v nové zemi, kde nemáte kontakty, vzdělání, rodinu nebo jakékoli zázemí, není vůbec jednoduché. Přesto existují lidé, kteří díky své vůli a píli dokázali dosáhnout nebývalého úspěchu i v zemi, kde začínali doslova od nuly.

Sergey Brin, Google, Alphabet

Jestli se někdo může pochlubit titulem úspěšného imigranta, pak je to spoluzakladatel vyhledávače Google Sergey Brin. Jeho rodina se rozhodla přistěhovat do USA z bývalého Sovětského svazu, když Brinovi bylo pouhých šest let. Nyní má 46letý podnikatel a CEO společnosti Alphabet majetek okolo 57,5 miliardy dolarů (1,29 bilionu korun). Nejpoužívanější vyhledávač na světě zakládal se svým kolegou Larrym Pagem v garáži kalifornského města Menlo Park.

Hamdi Ulukaya, Chobani

Podnikatel Hamdi Ulukaya je původem z Turecka, ale v USA se mu povedlo založit a rozjet velmi úspěšnou společnost Chobani, která se věnuje výrobě jogurtů. Když Ulukaya přijel do Ameriky, aby studoval v New Yorku, vzal si půjčku 3000 dolarů určenou pro podporu malých podnikatelů a v roce 2007 rozjel svoji společnost. Nyní jeho firma každoročně prodá okolo jedné miliardy jogurtů napříč USA. Jeho majetek se nyní odhaduje na 2,1 miliardy dolarů (47 miliard korun).

George Soros, Quantum Fund

Finančník George Soros se stal miliardářem v USA poté, co se v roce 1947 přistěhoval z Maďarska. Ještě než se Soros dostal do USA, vystudoval Londýnskou ekonomickou školu. Později se stal investorem a založil společnost Quantum Fund. Jeho celkové jmění se odhaduje na 8,3 miliardy dolarů (187 miliard korun).

Jan Koum, WhatsApp

Spoluzakladatel komunikační aplikace WhatsApp se přistěhoval do Kalifornie se svojí matkou z Ukrajiny. Tehdy mu bylo už 16 let. Koum pomáhal vytvořit WhatsApp s určitým množstvím financí, které získal i od bývalých kolegů ve společnosti Yahoo. Většina jeho jmění, které se odhaduje na 10,9 miliardy dolarů (245 miliard korun), pochází z 22miliardové akvizice (495 miliard korun), kdy WhatsApp v roce 2014 koupila společnost Facebook Marka Zuckerberga.

Pierre Omidyar, eBay

Podnikatel Pierre Omidyar přijel do USA se svojí rodinou z Francie. V roce 1995 založil eBay, jeden z největších prodejních portálů. Nyní se může pochlubit majetkem okolo 12,6 miliardy dolarů (284 miliardy korun).

Elon Musk, Tesla, PayPal

Zakladatel a CEO společnosti Tesla, Elon Musk se narodil v Jihoafrické republice a pracoval dokonce i v Kanadě ještě předtím, než se přistěhoval do USA. Jeho celkové jmění se nyní odhaduje podle agentury Bloomberg na 23,7 miliardy dolarů (533 miliard korun), i když Musk nedávno přiznal, že hotovostí moc neoplývá. Zdrojem jeho bohatství jsou společnosti jako PayPal nebo Tesla.

Kteří podnikatelé uspěli za velkou louží, přestože jsou cizinci a začínali zde od nuly? PODÍVEJTE SE NA NĚ DO FOTOGALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu