Close search

Za nespokojenost v práci si můžete sami. Poradíme, jak si užívat své zaměstnání

Pixabay Zdroj: Pixabay

V práci to pro každého občas bývá těžké. Na naší špatné náladě se často podepisuje únava, velké množství povinností, nebo pocit nedocenění. Nehledě na vnější faktory je možné si své zaměstnání užívat. Musíme jen aktivně změnit svůj přístup.

Každý sice máme jednou za čas špatný den, pokud se ale tyto dny opakují stále častěji, je třeba se zamyslet, co můžeme ve svém životě dělat jinak, abychom se cítili lépe. Psycholožka a autorka Sonja Lyubomirsky se věnuje tématu štěstí a říká, že za tyto pocity si z velké části můžeme sami. Jelikož záleží jenom na nás, jak se dokážeme sžít s naším okolím a do jakých projektů nebo lidí investujeme své síly. K pocitu štěstí a spokojenosti přitom podle ní, často stačí jen malé změny, které nás ale mohou správně nasměrovat. 

Pomocná ruka

Pokud svoji práci zrovna daný den zvládáte dobře a všimnete si, že váš kolega bojuje s nějakým problém, tak se mu nemějte, ale jednoduše jděte a nabídněte svoji pomoc. Pocity z darování bývají totiž často silnější než z přijímaní. Ke všemu máte stále pod kontrolou skutečnost, zda svoji pomoc nabídnete, nebo ne a to znamená, že alespoň z části můžete kontrolovat svoji úroveň štěstí. 

Motivace

I když máte rádi práci a konkrétní pozici, na které nyní jste, bude pro vás lepší, když si určíte cíle a budete se snažit o další vývoj. Nemusíte si stanovit hned velké cíle, stačí, když se po cestě vydáte malými krůčky a takový pomocný kurz, který vám přidá nové znalosti, od vás nebude vyžadovat mnoho energie. Po jeho splnění ale budete mít pocit, že jste se posunuli o něco dále a budete spokojení sami se sebou. 

Přátelské prostředí

Neexistuje žádné pravidlo, které by vás nutilo k dlouhodobým a vážným vztahům s vašimi kolegy. Přesto mít na pracovišti příjemnou a přátelskou atmosféru se vám rozhodně vyplatí. Koneckonců v práci trávíme třetinu života, takže nemá smysl si tuto část zbytečně znepříjemňovat.

Nejčtenější články