Close search

Vztah s histrionem je jedno velké divadlo. Rady odborníků, jak ho ustát

pixabay Zdroj: pixabay

Histrion, tedy člověk s histrionskou poruchou osobnosti, je sobec s povrchními city. Jde mu především o to, aby se o něho druzí zajímali, nejlépe starali. Jak s takovým mužem či ženou vycházet?

Histrion bývá žárlivý, nevěrný a v intimním životě neuspokojený. Může to být muž i žena. Vždy však platí, že vztah s tímto člověkem bude plný konfliktů, lží a manipulace. Zamilovat se do takového člověka je přitom snazší, než se zdá.

Histrion umí okouzlit

Jak je možné, že se někdo zamiluje do histriona nebo s ním dokonce vstoupí do manželství? Na tuto otázku odpovídá psycholog PhDr. Tomáš Novák ve své knize Manželství jako trvalý stres. Histrion hraje na efekt a dokáže zahrát i city, značně expresivně. To druhému pohlaví imponuje. Při vábení protějšku histrion využívá i svoji houževnatost. Jednoduše se nedá jen tak odradit. „Ne“ pro histriona není odpověď.

Psycholog navíc histrionům přisuzuje schopnost pobavit a potěšit. Histrion se nebojí oslovit jako první, umí skvěle komunikovat a rozvíjet dialog. V histrionském slovníku nechybí ani slůvka lásky, která ten druhý tolik touží slyšet.

„Histrion je výborný společník, bývá vtipný a atraktivní. Vyžívá se ve velkých gestech, přestože emoce prožívá jen povrchně,“ doplňuje PhDr. Petra Kasalová v článku Poruchy osobnosti v manželství a partnerském vztahu.

Histrion umí ze života udělat peklo

Histrion vyznává osobní svobodu, přestože sám vyžaduje neustálou pozornost partnera. Nesnáší řád a nudu, potřebuje zážitky. Kvůli zážitkům vyhledává i konflikty. Je mu jedno, zda je to pozitivní či negativní, stačí mu, že se něco děje. Trpí totiž pocity prázdnoty. Pohnutky pro chování histriona mívají prameny v dětství. Jeho rodiče se mu buď věnovali málo, anebo naopak až příliš.

Histrion ničí život sobě i svému partnerovi. Prof. PhDr. Rudolf Kohoutek, CSc. z Pedagogické fakulty Masarykovy University v Brně v článku na serveru Žena.cz upozorňuje, že s poruchou osobnosti nejde nic dělat. Postižený zpravidla odmítá připustit svoji poruchu a vinu hledá u ostatních. Je to problematická osobnost, od které je lepší držet se dál. Pokud již vás histrion lapil do sítí, psycholog radí „dělat to, co nechce.“ Nenechat se vtáhnout do histrionské hry, to je základní podmínka, jak náročný vztah ustát.

DALŠÍ TIPY PRO VZTAH S HISTRIONEM NAJDETE V GALERII:

Literatura 

Novák, T. Manželství jako trvalý stres. Praha: Grada, 2010.

Zdroje

http://novaktomas.ic.cz/

http://www.solen.sk/pdf/3af4b12505fd261963bc183af11db378.pdf

https://zena.aktualne.cz/zdravi/proti-prirode-hystericti-muzi-jsou-tak-svudni/r~i:article:780507/

Nejčtenější články