Close search

Nové studie o koronaviru ukazují, že odolnější jsou ženy. Jejich hormony možná zachrání muže před smrtí

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Koronavirus ještě stále představuje velkou neznámou, a tak se vědci a lékaři vrhají každým směrem, kde vidí jiskřičku naděje, že by mohli najít opravdu účinný lék. Nyní se zdá, že spása je v ženách.

Informace se průběžně mění. Nejdřív byl zázračným řešením lék remdesivir, ale poslední údaje ukazují, že tomu tak nebude. Pak to vypadalo, že jsou odolnější kuřáci a možná pomůžou nikotinové náplasti.

Lidová řešení mluví o česneku nebo alkoholu. A ty nejvíc nesmyslné návrhy se zmiňují třeba o dezinfekčním prostředku vpraveném do žil. Nic z toho ale prokazatelně nefunguje.

Ženská záchrana

Případové studie z nemocnic v Číně a USA ukazují, že ženy snášejí koronavirus lépe než muži, kterých na toto onemocnění umírá výrazně víc. V New Yorku tvoří muži 61 % pacientů, v Itálii se to šplhá až na 68 %. Nejvíc mužů v souvislosti s pandemií umírá v Řecku a Peru - 72 %. V Jižní Korei, kde ženy sice tvoří 60 % nakažených, z celkového počtu umírá víc mužů, byť jen o kousek. Je to 53 %.

Nyní proto lékaři provádějí zkoušky, ve kterých muži dostávají ženské pohlavní hormony, jako jsou estrogen a progesteron. Jsou to základní prvky reprodukce, ale také hrají důležitou roli při podpoře imunitního systému a opravě poškozených tkání. Vzhledem k tomu, že ženy přirozeně produkují vyšší množství těchto hormonů, vědci věří, že jim to může dát výhodu při překonávání koronaviru.

Ženy žijí déle a lépe

Možná nechápeme, jak přesně estrogen působí (na zlepšení příznaků koronaviru), ale snad uvidíme, jak to zapůsobí na pacienty,citují The New York Times doktorku Sharon Nachman, která vede experiment na Newyorské státní univerzitě ve Stony Brooku.

Její studie zahrnuje 110 pacientů s potvrzeným i předpokládaným výskytem COVID-19. Aby byli účastníci způsobilí k testům, musí prokázat alespoň jeden závažný příznak, jako je vysoká horečka, dušnost nebo zápal plic, ale zatím nepotřebují ventilátory nebo podporu dýchání. Polovina účastníků dostává na jeden týden estrogenovou náplast, zatímco druhá polovina dostane standardní lékařskou péči a výsledky budou porovnány.

V kalifornské nemocnici Cedar-Sinai zase na čtyřicítce pacientů zkoušejí progesteron, který by měl mít lepší protizánětlivé vlastnosti.

Kritici obou testů ale zůstávají skeptičtí, protože starší ženy s virem přežívají své mužské vrstevníky, i když jim po menopauze hladina těchto hormonů drasticky klesá. Možná ve větší odolnosti žen bude něco jiného, ať už půjde o genetiku, nebo odlišný způsob života.

Zatím se ale jejich hormony dostávají na přední místo nadějí v boji s koronavirem.

Koronavirus je přirovnáván k epidemii španělské chřipky, která před sto lety pustošila planetu. Na obrazy z této doby se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: vice.com, businessinsider.com, nytimes.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu