Close search

Mezinárodní den zvířat: Vypadá jako myš, ale jeho blízkým příbuzným je slon. Bércoun somálský vstal z mrtvých

Wikimedia Commons/Steven Heritage, CC BY Zdroj: Wikimedia Commons/Steven Heritage, CC BY

Planeta nepatří jenom lidem. Ale také těm, kteří z ní dělají pestré místo k životu. A přesto tu a tam zmizí. Mezinárodní den zvířat i je připomíná každý rok 4. října.

Byť se planeta nachází na pokraji dalšího hromadného vymírání živočišných druhů, některým zvířatům se povedl pravý opak. A po dlouhých letech absence jsou zpátky.

Návrat mezi živé

Web Ecowatch si v záplavě negativních zpráv o tom, který živočišný druh zase vymizel, všímá také světlý bod současného světa. Sestavil krátký seznam zvířat, o nichž se předpokládalo, že se zařadila mezi vyhynutá, ale přesto tomu tak není. A i když je vědci nebo ochranáři v posledních letech zase občas pozorují, existuje jenom málo důkazů o jejich existenci. Jako kdyby se raději ukrývali i nadále.

Patří sem třeba Štětinatec kubánský, malý noční tvor, který patří do hrstky jedovatých savců. Jedové kanálky má v řezácích spodní čelisti. V jeho případě nešlo vlastně ani tak o vyhynutí, jako spíš o to, že k pozorování tohoto tvora docházelo jen mimořádně vzácně. Je označován za živou fosilii, protože jeho předkové žili současně s dinosaury.

Slon nebo myš?

Jedním z nejzajímavějších navrátilců je málo známý Bércoun somálský (na obrázku v úvodě článku), který sice připomíná okatou myš, ale přesto má blíž ke slonovi. I proto se mu někdy říká rejsek sloní. Čenich má stejně ohebný jako jeho několikanásobně větší příbuzný a používá ho na lovení hmyzu.

Na seznamu pravděpodobně vyhynulých zvířat byl Bércoun somálský od 70. let minulého století. Letos v létě se ale několik exemplářů povedlo chytit v Džibutsku na návnadu ze směsi burákového másla, ovesné kaše a kvasnic.

Zdroj: ecowatch.com, ct24.ceskatelevize.cz, ČTK

Nejčtenější články