Close search

Slunce zblízka: Unikátní detailní záběry fascinují, ale také znepokojují

KIS Zdroj: KIS

Fotografie pořízené teleskopem GREGOR představují zatím nejlepší pohled na povrch Slunce a aktivity, které na něm probíhají.

Jde o shluk zlatých valounků a zuby nějakého neznámého dravého tvora? Teleskop GREGOR přinesl detailní snímky Slunce, které v historii jeho pozorování nemají obdobu.

Slunce na dohled

Už jsme měli možnost sledovat různé podoby zatmění Slunce, sluneční erupce nebo sluneční větry, které, jak se nedávno ukázalo, vhánějí kyslík z vrchních vrstev atmosféry Země na Měsíc a způsobují tam vytváření rzi.

Teď se vědci z Leibnizova institutu pro solární fyziku díky teleskopu GREGOR, který je ve španělské observatoři Teide na Tenerife, mohli podívat na Slunce v zatím nejlepším rozlišení v historii jeho zkoumání. Dvě z unikátních fotografií jsou v úvodu článku a představují solární magnetické pole, respektive dravou sluneční skvrnu.

GREGOR byl letos na jaře zásadně přepracován a jeho nová optika umožňuje studovat magnetická pole, sluneční erupce a sluneční skvrny podrobněji než kdykoli předtím.

Obrovský detail

GREGOR dovede rozlišit detaily na Slunci o velikosti 50 kilometrů, co je dosud bezprecedentní zaostření. Rovněž to představuje jen zlomek hvězdy, která má v průměru 1,4 milionu kilometrů. Vědci z Leibnizova institutu pro solární fyziku přirovnávají pozorování k fotbalu. Je to prý jako kdybychom viděli úplně ostře jehlu na fotbalovém hřišti, na které se díváme ze vzdálenosti jednoho kilometru.

Byl to velmi vzrušující, ale také nesmírně náročný projekt. Kompletně jsme přepracovali optiku, mechaniku a elektroniku, abychom dosáhli nejlepší možné kvality obrazu,“ vysvětluje Lucie Kleint, vědoucí projektu.

Hlavní technický průlom dosáhl projektový tým v březnu letošního roku, když po začátku pandemie uvízl v observatoři na Tenerife a od základu přebudoval její optickou laboratoř. Pak jim ale sněhové bouře přerušily pozorování. Když se v červenci Španělsko znovu otevřelo, tým okamžitě odletěl zpět a získal unikátní snímky Slunce.

Zdroj: leibniz-kis.de

Nejčtenější články