Close search

Jak vznikaly nejslavnější hity kapely Queen?

Facebook Zdroj: Facebook

Veleúspěšná rocková kapela Queen za svoje působení vyprodukovala neskutečné množství kvalitních a na dobu 70. a 80. let sofistikovaných písní. Písničky, které nikdy nezevšední vznikaly různě, na jejich vzniku se nejvíce podílel frontmam kapely Freddie Mercury a kytarista Brian May.

Radio Gaga - tuto píseň složil bubeník kapely Roger Taylor. Jeho syn prý jednou vyslovil spojení “radio gaga” (jelikož jeho matka byla francouzka). Rogerovi se to zalíbilo a tak s tím zašel za Freddiem, kterému se to také líbilo. Tato písnička se stala megahitem.

Bohemian Rhapsody - je jedna z nejsofistikovanějších a nejoslnivějších písní rockové historie. Původně to měly být tři písničky, ale Freddie je dal do jedné. I když trvala šest minut, členové kapely si ji prosadili. Ze začátku je vydavatelství zrazovalo kvůli její délce, protože rádia hrála songy do tří minut. Freddie za ni dostal cenu Ivora Novella.

Seven seas of rhye - byl to první hit alba Queen II. Tato píseň byla původně pomalá, ale Freddie ji přepracoval a stal se z ní velký hit. Klip k ní natačeli v BBC, tam ale zrovna panovala stávka, tak ho natočili ve studiu předpovědi počasí.

Somebody to love - při skládání Freddieho inspirovala Aretha Franklin, kterou zbožňoval. Získala druhou příčku britské hitparády. Byla to nejúspěšnější píseň z alba A Day At The Races. Kdo si chtěl rýpnout, mohl říct že tato píseň není už tak dobrá jako Bohemian Rhapsody. Ale sám Freddie se nechal slyšet, že podle něho je Somebody to love kompozičně kvalitnější než BR.

We Will Rock You - Složil ji Brian May. Napadlo ho, že by bylo zajímavé nějak zainteresovat sílu davu do písničky. Šlo mu o větší interakci publika s živou kapelou. Vymyslel tedy legendární rytmické dupání doprovázené tleskáním. Song má silnou sborovou linii a dodnes je považována za sportovní hymnu, stejně jako We are the Champions. Tu složil Freddie, ale je založena na stejném principu, obě se staly nejznámějšími a nejoblíbenějšími hymnami kapely.

Love of my Life - V roce 1975 se stala hitem. Napsal ji Freddie a byla věnována jeho lásce Mary Austinové, ta se také stala dědičkou téhle písně po Mercuryho smrti.

Don't​ Stop Me Now - je to čistě Freddiovská skladba. Objevila se v albu Jazz, vydaného v roce 1978. Píseň nahráli ve studiu ve Francii a je založená na Mercuryho hru na klavíru. V refrénu se objevují jejich typické vícestopové harmonické vokály.

Bicycle Race - Když skupina odjela nahrávat do Francie, konala se tam zrovna Tour de France a Freddie se na ni díval. Když jezdci projížděli kolem Freddieho, napadla ho tato píseň. V klipu jezdí nahé ženy na kolech, všichni členové si tehdy posteskli, že nemohli být při natáčení.

Crazy Little Thing Called Love - je Elvisovská skladba, kde Freddie poprvé hraje na kytaru. Mercury ji složil ve vaně v hotelovém pokoji v Mnichově.

Another One Bites The Dust - Johnova (baskytarista John Deacon) skladba, která se rytmem funky a úžasnou basovou linkou dostává do oblasti, kterou do té doby okupovali černí disco zpěváci.  Stala se populární hlavně tím že působila, jako když to zpívá černošská kapela.

Under Pressure - Freddie ji náhral s Davidem Bowiem ve švýcarském Montreux, kde s kapelou občas pobývali. Nápad nahrát společný duet vznikl velmi spontánně. Známou úvodní basovou linku si z této písně vypůjčil v roce 1990 raper Vanilla Ice do svého hitu Ice Ice Baby. Následně, co se tenhle singl stal slavným, se vedly soudní spory o autorství, které však nakonec Queen vyhrály.

I Want To Break Free - složil ji John. Později se stala  hymnou fanoušků, zvlášť v Jižní Americe a Jižní Africe. V klipu jsou všichni hudebníci převlečeni za ženy. Je to čistě anglický humor, který Amerika nepochopila. Tímto klipem si Queeni už navždy zavřeli dveře za oceánem.

These Are The Days Of Our Lives - toto je smutná skladba ve které se Freddie ohlíží za svým životem a trápí se tím, že nejde vrátit čas. U tohoto klipu jde poznat, jak je Freddie silně namalovaný a pohublý, do kostýmu mu byly dávány vycpávky, protože šaty na něm doslova visely. Klip je natočen černobíle, aby lidé nepoznali, jak špatně na tom je. Jeho slova "I Still Love You" byla symbolická. I Still Love You - Stále vás budu milovat.

The Show Must Go On - byl to poslední song vydaný za Freddieho života. V Británii se v říjnu, měsíc před jeho smrtí, 1991 stal megahitem. V písni je už slyšet Freddieho zesláblý hlas.

Mother Love - byla to poslední píseň, kterou Freddie nazpíval. Píseň se objevila v albu Made in Heaven, vydaného v roce 1995, čtyři roky po jeho smrti. I když byl Freddie nemocný tak chtěl zpívat, řekl Brianovi, aby mu něco složil. Nebyl čas na to, aby se k této písni dělala i hudba, Freddie tedy každou sloku asi třikrát zazpíval a šel dál, věděl, že mu moc času nezbývá. Když odcházel naposledy ze studia, řekl, že se vrátí a dokončí to, Jenže Freddie už se nikdy nevrátil.

 

Nejčtenější články