Close search

Autoři a knížky, které nás v dětství ovlivnili a dodnes na ně rádi vzpomínáme

archiv Zdroj: archiv

Jaroslav Foglar nechyběl v žádném dětském pokojíčku. Každé narozeniny i svátky jsme se s očekáváním těšili na jeho novou knížku. Stejně jako komiksy Rychlé šípy milovali nejen kluci, ale i holky. Švédská autorka knih pro děti Astrid Lindgrenová nám zase vytvořila představu o 6 dětech z Bullerbynu a nespoutané Pipi Dlouhé punčoše.

Jaroslav Foglar

Kdo by neznal Hochy od bobří řeky, Rychlé šípy nebo Záhadu hlavolamu. Foglar, přezdívaný Jestřáb, byl šedesát let ve funkci vedoucího oddílu skautu „Junák“. Od roku 1938 začaly vycházet jeho první publikace. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana byla první Foglarova kniha, kterou vydal v témže roce. Krátce nato vznikly Rychlé šípy. Všichni jsme znali Mirka Dušína, který se stal jakýmsi morálním hrdinou, Jindru Hojera, Rychlonožku nebo Červenáčka. Každý z nich měl svůj osud, kterému se Foglar věnoval. Tato parta je známá dodnes.

Pokud by vaše děti neznaly, zkuste jim místo mobilu dát do ruky jednu z knih Jaroslava Foglara nebo komiks Rychlé šípy. Tento naučný, poutavý a vtipný seriál ovlivňoval snad každé dítě, kterému se dostal komiks do ruky. Jestli jsou Stínadla opravdu fiktivní většina z nás dodnes neví. Ale rádi věříme, že skutečně existují.

Astrid Lindgrenová

Tato švédská autorka získala ocenění Hanse Christiana Andersena, což je nejvyšší možné ocenění pro autora knížek pro děti. Lindgrenová sama pocházela ze čtyř dětí a v povídkách, které psala, se často inspirovala svým dětstvím, jež strávila na farmě. Její stěžejní postava Pipi Dlouhá punčocha údajně vznikla z příběhů, které vyprávěla své dceři před spaním. Jméno hrdince Pipi vymyslela právě devítiletá dcera autorky. Pipi svojí silou a chytrostí mnohdy přelstila i dospělé, chovala se výstředně, měla opici, koně a žila ve velké vile. Příběhy, kde zažívá spoustu zážitků a legrace s dětmi ze sousedství, jsme doslova hltali. Pipi Dlouhá punčocha byla i zfilmována. Děti z Bullerbynu také neodmyslitelně patřily k našemu dětství. Zažívaly spolu různá dobrodružství, trávily spolu Vánoce a byla to zkrátka nerozlučitelná šestice. Hlavní dospělou postavu v příbězích zaujímal dědeček dvou děvčat, kterého si ostatní děti přivlastnily.

Bohumil Říha

Honzíkovu cestu máme spojenou spíše s ranější četbou ve školách. Nicméně také nám ji rodiče četli před spaním. Honzíkova dobrodružství, která prožíval na prázdninách u babičky a dědečka v Koníkovicích, máme dodnes zaryta v paměti. Cesta vlakem pro nás jako děti byla opravdu vzrušující představou. Knížku doladily nádherné ilustrace Heleny Zmatlíkové. Dodnes se tato knížka v rodinách předává z generace na generaci.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu