Close search

Varovné signály, že už je perfekcionismus za hranou

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Být ambiciózní, výkonný a nadšený. Mít smysl pro detail. Usilovat o perfektně provedenou práci. Vyznávat pořádek. Ctít pevné zásady. Jít si za svým cílem. To vše dnes vnímáme jako pozitivní vlastnosti, které vedou k úspěchu. Může však jít i o známky nadměrného perfekcionismu, dokonce anankastické poruchy osobnosti.

Společnost je dnes nastavena na úspěch. Tlačí nás k perfekcionismu, ale v určité chvíli bychom si měli říct STOP. Jak poznat, že už je perfekcionismus, který prožíváte vy nebo se s ním setkáváte u svého blízkého či kolegy, přehnaný? Odpovědí je základní charakteristika nezdravého perfekcionisty, přílišného puntičkáře, chorobného pedanta, odborně člověka s anankastickou poruchou osobnosti. Níže jsou 3 klíčové známky, podle kterých poznáte, o co jde.

Nesplnitelné cíle

Patologický perfekcionista si nastavuje takové normy, které jsou nesplnitelné. To pochopitelně způsobuje obrovský stres a tlak na člověka samotného, ale i všechny kolem. Nenaplnění stanovených standardů logicky vede k frustraci.

Anankastická porucha osobnosti proto perfekcionismus úzce spojuje s depresemi, úzkostí a dalšími psychickými potížemi. To potvrzují i psychologové.

Černobílé myšlení

"Nic než dokonalost nepřichází v úvahu. I drobný detail pokazí spokojenost s dokončeným dílem. Každá chyba je známkou selhání, tedy ji nikdy nepřiznám." Tak přemýšlí člověk s anankastickou poruchou osobnosti.

Výsledkem je pak věčná nespokojenost, vztek na sebe i na ostatní. Nic není dost dobré.

Prokrastinace

"Perfekcionista je výsledkem doby zaměřené na výkon," píše ve své knize Perfekcionismus psycholog Raphael M. Bonelli. To paradoxně vede až k chronické prokrastinaci. Člověk je příliš důkladný, má pak potíže s termíny. Má problém při rozhodování, věnuje se nepřiměřeně dlouho nepodstatným věcem. Vyhýbá se úkolům, kde hrozí chyby. Jednou ze známek anankastické poruchy osobnosti je tak i prokrastinace.

CO JEŠTĚ ČEKAT OD ČLOVĚKA, KTERÝ TRPÍ PŘÍLIŠNÝM PERFEKCIONISMEM? DALŠÍ ZNÁMKY ANANKASTICKÉ PORUCHY OSOBNOSTI NAJDETE V GALERII:

Literatura:

Bonelli, R. M. Perfekcionismus. Když cíl je nutnost. Praha: Omega, 2016.

Praško, J. Poruchy osobnosti. Praha: Portál, 2015.

Zdroje:

http://www.opsychologii.cz/clanek/178-anankasticka-porucha-osobnosti/

https://www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2016/88/03.pdf

https://www.anxietybc.com/adults/how-overcome-perfectionism

Nejčtenější články