Close search

Nedejte prostor svému vnitřnímu sabotérovi. Vlastní hlas vás zavede do záhuby

Unsplush.com Zdroj: Unsplush.com

Člověk běžně mluví sám k sobě, zpravidla mnohem častěji než s někým jiným. Většina z nás si v duchu povídá od rána do večera. Bohužel, dle psychologů k sobě nemluvíme zrovna povzbudivě. Myšlenky člověka ovlivňují jeho činy, postoj k sobě samému se odráží v chování. Negativní vnitřní hlas brzdí motivaci k úspěchu, nakonec i úspěch samotný. Co s tím?

Myšlením můžeme ovlivnit i fyzické projevy těla, srdeční tep, krevní tlak, dýchání, napětí svalů, teplotu, pocení. Negativní myšlenky probouzí strach a nervozitu, zatímco ty pozitivní vyvolávají pocity radosti, uvolnění nebo koncentraci. Jde o to, jak náš vnitřní hlas mluví. Často je to sabotér. Člověk sám k sobě mluví jako k poraženému a předurčuje tak svoji porážku.

Kdo rozhoduje o tom, co vnitřní hlas říká?

Vnitřní hlas máme ve své moci, a tak ho můžeme přeprogramovat pozitivním směrem. Člověk sám určuje jeho obsah a tón. Když k sobě budeme mluvit jako k vítězi, získáme vnitřní motivaci ke skutečnému vítězství, také patřičnou sílu a schopnosti. S pozitivním vnitřním hlasem budeme snáze čelit novým výzvám.

Práci s vnitřním hlasem doporučuje i Blair Singer, autor knihy Ovládněte svůj vnitřní hlas, který říká, že mozek je velmi programovatelný. Upozorňuje na to, že naše výsledky nikdy nepřekonají náš pohled na sebe samé.

Jak se zbavit svého sabotéra?

Máme-li se svými negativními myšlenkami něco dělat, musíme si je nejdříve uvědomit. Musíme přijmout skutečnost, že my rozhodujeme o tom, co se děje v naší hlavě.

Vnitřního hlasu se nedá zbavit, ale dá se změnit. Psychologové a mentoři osobního rozvoje doporučují otázky jako: „Je mi můj vnitřní hlas prospěšný? Pomůže mi v něčem tato myšlenka, motivuje mě, anebo jen vyvolává zbytečné obavy?“

Vnitřní sabotér nelže ani lhát nemá, jen neříká celou pravdu. A právě na pravdu bychom se měli zaměřit. Ani sebekritika není škodlivá, pokud má pozitivní účel, avšak ten musí být vyřčen. Vnitřní hlas často říká jen část pravdy. Chce nám pomoci, avšak dělá pravý opak. A to proto, že s ním nepracujeme, nedáváme mu prostor.

Pokud budou kritiku provázet i návrhy ke zlepšení, nebude škodlivá, naopak. Pokud obavy a pochybnosti následuje vysvětlení, že jsou motivovány láskou, podpoří naše konání. Pokud bude vyřčena i snaha o naše vlastní dobro, dostane sdělení úplně jiný rozměr. Ze sabotéra se stane spojenec na cestě k úspěchu.

JAK OVLÁDAT SVŮJ VNITŘNÍ HLAS? A PROČ VŮBEC? TO SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:

Literatura: Singer, B.: Ovládněte svůj vnitřní hlas.Praha: incommunity, 2012.

Nejčtenější články