Close search

Proč vás lidé nemají rádi aneb Jak nepokazit první dojem a nenaštvat hned ostatní

Pixabay Zdroj: Pixabay

Při komunikaci s lidmi hraje velkou roli první dojem, který na ně uděláte. Ten většinou ovlivňuje jejich rozhodnutí, zda s vámi budou chtít být i nadále v kontaktu, nebo ne. Pokud nechcete od sebe ostatní zbytečně odrazovat, zkuste se vyhnout tomuto zdánlivě neškodnému chování, které ostatní často štve.

Udělat na někoho dobrý dojem se může v životě často hodit, ať už se bude jednat o pracovní pohovor nebo rande. Skutečností bohužel zůstává, že lidé mají často jen pár chvil na to, aby na druhé zapůsobili. Potřebu rychlého zhodnocení svého protějšku máme od přírody zakořeněnu v podvědomí. Mnohdy se totiž mohlo jednat o otázku přežití, když jste posuzovali jedince, který stojí naproti vám.

Není samozřejmě možné vyhovět všem. Každému jedinci se líbí nebo mu vadí něco jiného. Přesto se vědcům podařilo vyčíslit určité činy, které vám sympatie ostatních pravděpodobně nepřinesou. Takže pokud si i v dnešní době nechcete zbytečně kazit možnost navázat zajímavý vztah nebo pracovní partnerství, zkuste se vyhnout následujícím situacím.

Nebuďte příliš osobní

Pokud si chcete s někým vybudovat pevné partnerství nebo přátelství, je důležité postupovat pomalu, obzvláště jestli patříte mezi otevřené a velmi sdílné lidi. V komunikaci s druhými vám často může ublížit, když příliš brzy prozradíte některou velmi intimní informaci. Ve vztazích obecně platí, že všechno má svůj čas.

Podle studie Susan Sprecher z Univerzity v Illinois je lepší vyhnout se intimním podrobnostem ze svého života a ze začátku sdílet s ostatními informace třeba o svých zájmech.

Vyzvídání není příjemné

Při komunikaci je důležitá určitá vyváženost. Nikdo se necítí příjemně s dojmem, že je ten podřízený. Proto by se vzájemná komunikace rozhodně neměla zvrhnout ve výslech. Ta samá studie, kterou provedla Susan Spercher, ukazuje, že lidem se nelíbí, když při sdílení osobní informace protějšek neodpoví v podobném stylu. Podle studie určitě není dobré, když budete svému protějšku neustále pokládat otázky, aniž byste konverzaci vyvážili sdílením určitých informací i ze svého vlastního života.

Bez emocí to nejde

Výzkum Univerzity v Oregonu z roku 2016 ukazuje, že lidem jsou sympatičtí ti jedinci, kteří otevřeně projevují své emoce a nesnaží se je naopak popírat. U lidí, kteří se snaží své city skrývat, si mnozí také nejsou jisti, zda jim mohou důvěřovat. Nebojte se tedy během konverzace s lidmi reagovat přirozeně. Pokud totiž ukážete své emoce, může vám to během další komunikace pomoci.

Laskavost se nemusí vyplatit

Předpoklad, že když jednáte s lidmi laskavě, budou vás mít rádi, je celkem logický. A rozhodně to platí v dlouhodobém vztahu nebo partnerství. Při počáteční komunikaci ale mohou někteří lidé vnímat příliš laskavého jedince negativně a dokonce mu nedůvěřovat. Proč? Odpověď je celkem jednoduchá, lidé si totiž často mohou myslet, že za příliš laskavým jednáním stojí snaha o manipulaci nebo nějaké skryté úmysly.

PROČ VÁS LIDÉ NEMAJÍ RÁDI? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE:

Nejčtenější články